Yerel Haber Girişi : 03 Mayıs 2021 14:22

1,5 yıldır kontak açamıyorlar!

Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcıları Dernek Başkanı İsvandiye Altun, pandemi döneminin en büyük mağduriyetini servis şoförlerinin yaşadığını söyledi.

Başkan Altun, geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana kontak bile açamayan servis işletmecilerinin, bu yıl araçlarda 12 yaş sınırı engeline takılacaklarını belirterek, TESKOMB Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in de bu konudaki çağrısına tam destek verdiklerini açıkladı. Bendevi Palandöken’in, panemi sebebiyle söz konusu 12 yıl şartının kaldırılması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Başkan İsvandiye Altun, “Bu çağrıyı sonuna kadar destekliyoruz. Türkiye’de pandemi ilan edildikten bu yana kontaklarımız bir kez dahi olsun açılmadı. Eğitimde yüz yüze eğitime ara verildiği için servis araçlarımız otoparklarda atıl halde bekliyor. Bunca sorun yetmezmiş gibi, bu yıl Temmuz ayında yeni bir sıkıntıyla daha karşı karşıya kalmış olacağız. Bu sıkıntı da, araçlarda yaş sınırı sıkıntısı olacak” diye konuştu.

 

ARAÇLARDAKİ YAŞ SINIRI KALDIRILSIN!

12 yaş sınırındaki servis araçlarının bu yılın Temmuz ayı itibariyle artık kullanılamayacağını dile getiren Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcıları Dernek Başkanı İsvandiye Altun, “Şu anda Erzurum’da da bu yaş sınırında bulunan çok sayıda servis aracı var. Son 1,5 yıldır zaten çalışmayan bu araçların sahipleri, Temmuz ayına kadar araçlarını değiştirmek zorundalar; ancak bu şartlarda değil yeni araç satın almak, araçların zorunlu trafik sigortası ve muayene ücretlerini bile yatırmak büyük külfet oluyor. Bu yüzden TESKOMB Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’in de vurguladığı üzere, yaş şartı ve sınırlamasının kaldırılması, bizim gibi servis işletmeciliği yapan esnaf için atılmış çok önemli bir adım olacaktır. Hükümetimizden beklentimiz öncelikle yaş sınırının ortadan kaldırılmasıdır” şeklinde konuştu.

 

TRAFİK SİGORTASI MUAFİYETİ… 

Öte yandan servis işletmecilerinin çalışamadıkları son 1,5 yıllık sürecin göz önünde bulundurularak trafik sigortası ve muayene ücreti yükünden de kurtarılması gerektiğini vurgulayan Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcıları Dernek Başkanı İsvandiye Altun, “Taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren esnafımız gerçekten çok zor durumda. Dolayısıyla esnafımızın yükümüzün azaltılmasını istiyoruz. Hükümetimizin de, bizim sesimizi duyarak beklentilerimizi karşılayacağını umut ediyoruz. Biz de bu pandemi döneminin bir an önce sona ermesini ve hayatın yeniden normalleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.