Yerel Haber Girişi : 18 Ekim 2021 10:36

500 bine ramak kaldı

Sağlık Bakanlığı’nın anlık olarak paylaştığı aşılama verilerine göre; dün itibariyle Erzurum’da iki doz aşı yaptıranların sayısı 499 bin 765’e ulaştı.

Erzurum’da en az iki doz aşı yaptıranların sayısının 500 bine ulaşmasına ramak kaldı. Sağlık Bakanlığı’nın anlık olarak paylaştığı aşılama verilerine göre; dün itibariyle Erzurum’da iki doz aşı yaptıranların sayısı 499 bin 765’e ulaştı. Aile sağlığı merkezleri, randevuzsuz aşı çadırları ve mobil aşı ekipleriyle şehrin dört bir yanında yürütülen aşılama çalışmaları aralıksız devam ederken, aşı performansının 500 binlere yaklaşmış olması, toplum bağışıklığı açısından Erzurum’a umut oldu. Uzmanlar, toplum bağışıklığının çok önemli olduğunun altını çizerek, bağışıklık kazanmak kadar, aşıların vaktinde yapılmasının da elzem olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar, “Toplumsal bağışıklığı kısa sürede yakalamak, salgına karşı koruma kalkanı oluşturma noktasında çok önemli. Çünkü sonuçta aşısını yaptırmış olanlarda belirli bir süre geçkikten sonra bağışıklık yeniden zayıflıyor”  diye konuştular.

 

30 YAŞ ALTI NÜFUS TEHDİT ALTINDA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da sık sık vurguladığı üzere, salgının aşısını yaptırmamış ya da eksik aşılı olanlar üzerinde etkili olmaya başladığını dile getiren uzmanlar, “Önceleri yaşlılar üzerinde etkili olan virüs, aşıların koruyuculuk özelliği sebebiyle artık yaşlılar üzerinde olumsuz etki oluşturmuyor. Şimdi de aşısını yaptırmamış olan 30 yaş altı kesimei hasta etmeye başladı. Hastanelerdeki yatış verileri de bunu doğruluyor. Çünkü yoğun bakımlarda yatan hastaların neredeyse tamamı istisnalar hariç aşısını yaptırmamışlardan oluşuyor. Yine hastane servislerinde yatanların tamamı da, eksik aşılı ve aşı yaptırmamış kişiler” şeklinde konuştular.

 

ERZURUM’DA TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI…

Erzurum’un nüfusunun 760 bin dolayında olduğunu ve son verilere göre iki doz aşısını yaptırmış olanların 500 bin sınırına yaklaştığını belirten uzmanlar, “Normal şartlarda Erzurum’da toplumsal bağışıklık neredeyse elde edilmiş durumda. Ancak aşılarını zamanında yaptırmamış olanların halen daha bekliyor olmaları, toplum bağışıklığını olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü bu kez de aşısını yaptırmış olanların bağışıklıkları zayıflıyor. Zamanlama çok önemli ve elimizden gelen en kısa sürede aşılarımızı yaptırmak durumundayız” dediler.