Yerel Haber Girişi : 13 Ekim 2021 10:44

Alışkanlıklarımız internetle değişti

Çok daha geniş kitlelere ulaşmanın mümkün olmaya başladığı internet ortamında, en etkili pazarlama mecrası ise, sosyal medya oldu.

Sosyal medya ticari hayatı ve alışveriş alışkanlıklarını da değiştirdi. İnternet üzerinden ev satışından otomobil satışına, ev eşyasından arsa, tarla ve elektronik eşyalara varıncaya kadar tüm ihtiyaçlar artık neredeyse sanal ortamda pazarlanıyor. Çok daha geniş kitlelere ulaşmanın mümkün olmaya başladığı internet ortamında, en etkili pazarlama mecrası ise, sosyal medya oldu. Sosyal medya kullanıcılarının hesaplarını günümüzde artık bir vitrin gibi kullanması ticaretin ezberlerini bile bozarken, şirketler de pazarlama tekniklerini son dönemde bu alanda yoğunlaştırmaya başladı. Sosyal medya, yeni yüzüyle artık alışveriş yapmak isteyen herkesi aynı mecrada buluşturuyor. Arama motorları sayesinde kullanıcıların ilgi alanları ve ihtiyaçlarını belirleyen sosyal medyada, o alanlara yönelik reklam ve duyurular ön plana çıkartılırken, bu durum kullanıcıların da işini kolaylaştırıyor.

 

HAYATIMIZI DOĞRUDAN ETKİLİYOR

Bilişim uzmanları, teknolojinin geliştikçe insan hayatını da doğrudan etkilemeye başladığını ifade ederek, “Farkında değiliz ama alışkanlıklarımız giderek değişmeye başlıyor. Özellikle pandeminin de etkisiyle internet ve sosyal medya, hemen her yaştan insanın buluşma ve yoğunlaşma adresi oldu. Artık mağazalara gitmiyor, alışverişi sosyal medya üzerinden yapıyoruz. Otomobilimizi sosyal medyada satışa çıkartıyor, evimize sosyal medya ilanlarından satın alıyoruz. Giyindiğimiz ceketten çoraba, soframızdaki salatadan yemeğe varıncaya kadar her bir ihtiyacımız için sosyal medyaya yöneliyoruz” diye konuştu.

 

SOSYAL MEDYA VE ARAMA MOTORLARI

Sosyal medyanın arama motorlarıyla olan bağlantısına da dikkati çeken bilişim uzmanları, “Düşünün ki, ceket satın almak istiyorsunuz ve internetteki arama motorları üzerinden ceketleri inceliyorsunuz. Bunun ardından sosyal medya hesaplarınızdaki reklamların ceketlerle ilgili olduğunu fark ediyorsunuz. Yani neyi arıyorsanız, sosyal medya hesaplarınızda da karşınıza o çıkıyor. Hangi alana yoğunlaşıyorsanız, sosyal medya hesaplarınız sizi o alana çekiyor, yönlendiriyor” şeklinde konuştu.

Bunun bir teknoloji nimeti olduğu kadar, tüketim çılgınlığı anlamına da geldiğini dile getiren bilişim uzmanları, “Bugün yaşadıklarımız bundan birkaç yıl öncesine kadar aklımıza getiremeyeceğimiz şeylerdi. Kim bilir, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha neleri yaşayacak, neleri göreceğiz!” dediler.