Yerel Haber Girişi : 09 Nisan 2021 10:58

Ama Erzurum’da fazlasını istiyor!

Türkiye’nin birçok ilinde Ramazan pidesi için yapılan fiyat ayarı 4 liraya sabitlendi. Kimi illerde Ramazan pidesi 400 gram olarak belirlenirken, kimi şehirlerde ise gramaj 35’ye düşürüldü.

Sade pideye genellikle 3,5, yumurtalı susamlı pideye ise, 4 liradan fiyat belirleyen fırıncılar, ortalama aynı rakamlar üzerinde dururken, Erzurum’da ise fırıncıların susamlı ve yumurtalı pide için 4,25 lira talep ettikleri belirtiliyor. Ramazan pidesinde Türkiye’de ortalama fiyatlar böyle iken, Erzurum’daki fırıncıların 4 liranın da üzerine çıkma isteği tepkiyle karşılanıyor. Erzurum’da fiyatlarla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadığı gibi, fırıncıların zam talebine en başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen karşı çıkıyor. Talep edilen rakamları çok uçuk bulduğunu ifade eden Başkan Sekmen’in, salgınla mücadele gibi zor bir dönemde ekmeğe bu kadar yüksek oranda zam yapılmasına izin vermeyeceğini ifade ettiği dile getiriliyor.

 

VATANDAŞLARDAN SEKMEN’E TEŞEKKÜR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in, fırıncıların zam taleplerini geri çevirmesini olumlu bulan ve teşekkür eden vatandaşlar, “Fırıncılar Erzurum’da susamlı ve yumurtalı Ramazan pidesine 4,25, sade pideye ise, 3,5 lira fiyat istiyor. Tabi gramajının ne olacağı ise, bilinmiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu talebe sıcak bakmadığına göre; anlıyoruz ki, fırıncıların beklentisi çok yüksek. Biz de zaten bu fiyatlardan pide satılmasına karşıyız” dediler.

4,25 liradan satılması istenen Ramazan pidesinin bir kere 400 gramın üzerinde olması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, “Erzurum’daki fırıncıların gramajı düşük tutmak istedikleri konuşuluyor. Eğer doğruysa buna ne Valilik müsaade etmeli, ne de belediyeler…” ifadelerini kullandılar.

 

FİYATLAR BİR-İKİ GÜNE NETLEŞİR

Öte yandan Erzurum’da Ramazan pidesi fiyatlarının bir-iki gün içerisinde netlik kazanmış olacağı belirtilirken, fırın işletmecilerinin akla ve mantığa uygun bir rakam üzerinde uzlaşmaları bekleniyor.

Vatandaşlar, “Pandemi sebebiyle zaten zor günler geçirirken, bir de Ramazan ayının vazgeçilmezi olan Ramazan pidesiyle uğraşmasınlar. Türkiye’de 4 liranın üzerinde pide satışı yapılan yer yok; üstelik de 400 gramlık pide. Eğer Erzurum’da böyle bir satışa onay verilirse, Türkiye’de bir ilk olmuş olacak” dediler.