Yerel Haber Girişi : 27 Eylül 2021 10:12

Aşılamaya “yüz yüze” katkı

6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitimin ilk etkisi aşılama oranlarına oldu. Okulların açılmasıyla birlikte Erzurumda aşı performansı hissedilir düzeyde artış gösterdi. Öğretmenlere PCR testi zorunluluğunun getirilmesi ile birlikte aşı yaptırmayı tercih eden eğitimciler Erzurum'daki aşılama oranının da hızla yükselmesine neden oldular. Haftada iki kez PCR testi yaptırmak yerine aşı yaptırmayı daha uygun bulan öğretmenler aile sağlığı merkezleri ve aşı çadırlarına akın ettiler. Son iki hafta içerisinde aşı yaptırma oranını Erzurum'da hızlı bir artış yaşadığını dile getiren Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, İki doz aşı yaptıranların oranının %60’a dayandığını bildirdiler.

 

AŞI ORANLARINI ÜNİVERSİTELER DE ETKİLEYECEK

Okulların açılmasının aşı oranlarına doğrudan etki etmesinin beklendigini kaydeden konu ile ilgililer, aynı durumun üniversitelerde başlayacak olan öğretim sürecinde de yaşanacağının altını çizdiler.

Erzurumda 27 Eylül itibari ile Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesinde ders başı yapılacağını hatırlatan yetkililer, “ Üniversitelerde başlayacak olan yüz yüze eğitim, tıpkı diğer okullarda olduğu gibi aşılama oranına doğrudan etki edecek. Çünkü üniversite öğrencileri de PCR testi yaptırmak yerine aşı yaptırmayı daha uygun görecek ve bu da toplumsal bağışıklığın kazanabilmesi noktasında önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkacak” diye konuştular.

 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ÇAĞRI

Öte yandan üniversite öğrencilerine çağrıda bulunan yetkililer, temas ortamının yoğun olarak oluşacağı mekanların başında fakültelerin geleceğini belirterek, “ Üniversite öğrencisi kardeşlerimiz salgın tehlikesinin devam ettiğini unutmamalı ve pandemi tedbirlerine mutlaka riayet etmelidir. Maske kullanımı başta olmak üzere sosyal mesafe kuralına da uyumak gerektiğini öğrenci kardeşlerimize hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca süreçte aşı yaptırman bizi salgına karşı güçlü kılacağını da unutmamamız gerekiyor” dediler.