Yerel Haber Girişi : 07 Nisan 2021 11:40

Bakan Yardımcısı DATAE’deydi

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Erzurum temasları kapsamında Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nü (DATAE) ziyaret etti.

Enstitü Müdürü Şerafettin Çakal tarafından ağırlanan Bakan Yardımcısı Işıkgece, Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi’ni gezdi, incelemelerde bulundu. DATAE mühendisleriyle bir araya gelen ve enstitüde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler alan Bakan Yardımcısı Işıkgece, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün bölge için bulunmaz bir değer olduğunu ifade etti. Enstitüdeki laboratuvarlardan bitki üretim ve inceleme merkezine topraksız tarım alanlarından Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi’ne varıncaya kadar birçok birimi ziyaret eden Işıkgece, Enstitü Müdürü Şerafettin Çakal ve diğer yöneticilerle bir değerlendirme toplantısı da yaptı.

 

DATAE’NİN ÇALIŞMALARI ANLATILDI

Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’ye DATAE’nin çalışmalarını ve faaliyetlerini anlatan bir sunumla bilgi aktaran Enstitü Müdürü Şerafettin Çakal, bölgede tarımsal üretimin nitelik kazanması ve verimin artırılması noktasında çok yoğun çalışmalar yaptıklarının altını çizdi. Bölgenin iklim şartlarını da göz önünde bulundurmak suretiyle tohumluk üretme çalışmalarında büyük başarılar kaydettiklerini vurgulayan Çakal, “Enstitümüz bölge tarımının ve çiftçilerimizin her zaman hizmetinde oldu. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalardan olumlu sonuçlar aldık ve tarımsal üretime yeni bir vizyon kazandırdık” diye konuştu.

 

BAKAN IŞIKGECE MEMNUN AYRILDI

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece ise, tarımsal üretimde verim ve kaliteyi bir arada yakalamanın yolunun ekip çalışması olduğuna dikkati çekerek, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün bu doğrultuda faaliyet gösteriyor olmasından memnun olduğunu ifade etti.