Yerel Haber Girişi : 24 Kasım 2021 12:11

Dadaş borçlanmayı sürdürüyor 

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre; Erzurum’da Ağustos ayı itibariyle kamu ve özel bankalardan kullanılan kredilerin toplamı 20 milyar liraya dayandı.

Erzurum’da kredi kullanım oranı her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre; Erzurum’da Ağustos ayı itibariyle kamu ve özel bankalardan kullanılan kredilerin toplamı 20 milyar liraya dayandı. Kredilerin nüfusa oranı ise, dudak uçuklattı. Buna göre; Erzurum’da kişi başına düşen kredi tutarı 26 bin lira sınırına doğru tırmanmaya başladı. Erzurum, kredi kullanım tutarı bakımından bu rakamla Doğu Anadolu Bölgesi’nde liderliği elinde tutarken, kredilerin 15,5 milyar lirası kamu, 4,2 milyar lirası ise özel bankalardan kullanıldı. Bu arada bölgedeki kredi kullanım oranları da belli oldu. Buna göre, Erzurum’un da içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde kamu bankalarından kullanılan kredi tutarı 55,3 milyar lira olurken, özel bankalardan kullanılan kredi tutarı ise, 28,5 milyar lira oldu. Böylece bölgede kullanılan toplam kredi 83,8 milyar liraya ulaştı.

 

YIL SONU BEKLENTİSİ 30 MİLYAR

Ekonomistler, kredi kullanım tutarlarının Ağustos ayı sonu itibariyle hesaplandığını belirterek, geride daha Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının bulunduğunu hatırlattı. Erzurum’da aylık ortalama 2 ile 2,5 milyar lira tutarında kredi kullanıldığını kaydeden ekonomistler, “Bu ortalamalar ışığında yılsonuna kadar Erzurum’da en az 7,5 milyar liralık daha kredi kullanılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer ortalamaların üzerine çıkılırsa da, yılsonu itibariyle Erzurum’da hem kamu ve hem de özel bankalardan kullanılan kredi tutarının 30 milyon lirayı bulabileceği çok açık bir biçimde görülüyor” dediler.

 

BORÇ KAPATMAK İÇİN KULLANILIYOR

Öte yandan kredi kullanım tutarı yüksekliği bakımından bölge birinciliğini elinde bulunduran Erzurum’un, söz konusu kredilerin geri dönüşümünde de aynı performansı göstermesini umut ettiklerini belirten ekonomistler, “Kredi kullanımı kadar bu kredilerin geri ödemeleri de önemli, kaldı ki, bu çok önemli bir pariteyi oluşturuyor. Ama şurası bir gerçek ki, kullanılan bu kredilerin büyük bir bölümü borç kapatmak amacıyla kullanılıyor” dediler.