Yerel Haber Girişi : 26 Kasım 2021 09:46

Değiştirmeyene ceza var!

Araçlarda kış lastiği uygulaması önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren başlıyor. 1 Nisan’a kadar yasal zorunluluk olan uygulamayı ihlal edenlere ise, 2918 Sayılı Kanun kapsamında yasal işlem uygulanacak. Araçlarına kışlık lastiklerini neredeyse bir ay önceden taktıran Erzurum’daki sürücüler ise, yazlık lastiklerle ancak Mayıs ayında tanışabiliyor. Dün yağan karla birlikte oto lastikçilerde uzun kuyrukların oluşmaya başladığı Erzurum’da, kimi lastikçiler ise, değişim işlemini randevu vermek suretiyle yapıyor. Oto lastikçiler, Erzurum’da yapılan en büyük hatanın kışlık lastikleri takmak için kar yağışının beklenmesi olduğunu ifade eden lastikçiler, “Kışlık lastik değişimi için illa da karın yağması beklenmemeli; çünkü kışlık lastiğin yağan karla bir ilgisi yok” dediler.

DEĞİŞİM İÇİN KAR BEKLENMEMELİ!

Kışlık lastiklerin değişim zamanının hava sıcaklıklarının düşmeye başlamasıyla birlikte gelmiş olacağını kaydeden lastikçiler, “Hava sıcaklığı sıfıra yaklaşmaya başlayınca lastikler değişmelidir. Çünkü yazlık lastiklerle kışlık lastikler, malzeme açısından farklıdır. Yazlık lastikler soğukta donar ve sertleşir, elastikiyet özelliğini kaybeder, bu yüzden yol tutuşu zayıflar ve kaymalar meydana gelir. Ancak kışlık lastikler öyle değildir; sıcaklıklar eksilere düşmüş olsa da, kışlık lastik yumuşak kalır ve sertleşmez. Bu da yol tutuşunu olumlu yönde etkiler. Yoksa kışlık lastikler bile karda ve buzda kayar” diye konuştular.

UZMANLARDAN UYARILAR VAR

Öte yandan uzmanlar ise, trafik kazalarının yaşanmaması, vatandaşların güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için özellikle kötü hava ve yol yoğunluğu ve tıkanmaların önüne geçebilmek amacıyla toplu taşıma araçlarının kullanılmasını öneriyor. Uzmanlar, vatandaşlara araç kullanırken aşırı hız yapmamaları, emniyet kemerlerini takılı vaziyette bulundurmaları, yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları, yakın takip, hatalı sollama ve şerit değiştirme, seyir halinde cep telefonu kullanımı konularında dikkatli olmalarını da hatırlatıyor.