Yerel Haber Girişi : 17 Şubat 2021 00:45

Dönüşüm kredisi heyecan uyandırdı

Kentsel dönüşüm ve güçlendirmede kredi üst limitlerinin yüzde 60 oranında artırılması, Erzurum’da da büyük heyecan uyandırdı.

 

Kentsel dönüşüm ve güçlendirmede kredi üst limitlerinin yüzde 60 oranında artırılması, Erzurum’da da büyük heyecan uyandırdı. Deprem kuşağı üzerinde bulunan ve deprem riskiyle karşı karşıya olduğu uzmanlar tarafından sıkça dile getirilen Erzurum’da, söz konusu kredilere dikkat çekilebilmesi için yerel yönetimlere büyük sorumluluklar düşüyor. KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ve kredi üst limitlerinin artırılmasının yerel yönetimler tarafından fırsat olarak bilinmesi gerektiğini vurgulayan şehir plancıları, her vatandaşın kendisine ait 5 daireye kadar bu kredilerden faydalanabileceğini belirterek, “Yerel yönetimler, kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak için bu kredi ve teşviklerden faydalanılmasını mutlaka sağlamalıdır” diye konuştu.

 

ŞEHİR PLANCILARI: BU BÜYÜK BİR FIRSAT

Erzurum’da ekonomik ömrünü tamamlamış çok sayıda yapı bulunduğunu ve bu yapıların muhtemel bir depremde büyük bir risk teşkil ettiğini anlatan şehir plancıları, “Bu yapıların sahipleri dönüşüme giremiyor, çünkü karşılarına çok ciddi bir maliyet çıkıyor. Ama kentsel dönüşüm yapmak isteyen bina sahipleri, KDV oranı yüzde 1 olan bu kredilerden faydalanmalı ve dönüşüme girişmelidir. Böyle bir fırsat bir daha ele geçmez” değerlendirmesinde bulundu.

Yerel yönetimlerin bu sürece öncülük etmeleri ve ekonomik ömrünü tamamlamış olan yapılarla ilgili bir seferberlik başlatmaları gerektiğini vurgulayan şehir plancıları, “Bizim insanımızın tek başına böyle bir süreci yönetmesi beklenemez. Ama belediyeler bu işin mihmandarlığını üstlenirse, bu bir akıma dönüşebilir ve kentsel dönüşüm süreci hızlandırılabilir” şeklinde konuştu.

 

ERZURUM’DA ÇOK SAYIDA ESKİ BİNA VAR

Erzurum’da özellikle Yenişehir bölgesinde kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan yüzlerce bina ve konut bulunuyor. 1980’li yıllarda yapılan bu yapıların büyük bir bölümü ekonomik ömrünü doldururken, bu binaların neredeyse tamamına yakınında güçlendirmeye ihtiyaç duyuluyor. Şehir plancıları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kentsel dönüşüme karşı büyük bir hassasiyete sahip olduğunu dile getirerek, “Bakan Kurum, söz konusu kredi üst limitlerinin artırılacağını aylar öncesinden ifade etmiş ve söz vermişti. Bu sözünü tuttu ve gereğini yaptı. Bu saatten sonra top bina sahiplerinin elinde” ifadelerini kullandı.