Yerel Haber Girişi : 16 Temmuz 2021 13:18

Erzurum’a canlılık kurbanla geldi

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Doğu Anadolu Bölge Hayvan Pazarı’na kurbanlık satın almak için akın eden vatandaşlar, renkli görüntüler oluşturuyor.

Kurban bayramına sayılı günler kala Erzurum’da da hareketlilik başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Doğu Anadolu Bölge Hayvan Pazarı’na kurbanlık satın almak için akın eden vatandaşlar, birbirinden renkli görüntüler oluştururken, pazara Erzurum ve bölgenin dört bir yanından besiciler de akmaya başladı. Fiyatların geçen yılla neredeyse aynı düzeyde olduğu kurbanlıklar için oluşturulan izdiham dikkatlerden kaçmazken, besiciler hayvanlarını bir an önce satabilmenin, alıcılar ise kurbanlıklarını keselerine en uygun biçimde alabilmenin uğraşını veriyor. Besiciler, bölgenin en büyük hayvan pazarında hem alıcı bulmanın kolay olduğunu ve hem de modern imkanlardan faydalandıklarını belirtirken, alıcılar ise böyle bir tesisin Erzurum’a kazandırılmış olmanın verdiği mutluluğu dile getiriyor.

 

AREFE GÜNÜNÜ BEKLEMEK GEREKİR Mİ?

Erzurum’da bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle kurbanlık fiyatlarının normalin çok altında fiyatlardan satıldığı öğrenilirken, fiyatları yüksek bulan alıcılar ise, kurbanlık satın almak için bayram arefesini beklemek gerektiğini düşünüyor. Vatandaşlar, “Fiyatlar geçen yıla göre yüksek değil, ancak satın alınabilecek kadar ucuz da değil. Bu yüzden kurbanlık satın almak için Pazar ve Pazartesi gününe kadar beklemek lazım. Çünkü bu iki günde fiyatlardaki denge çok değişecek. Kurbanlık fiyatları aşağı da inebilir, hayvan kalmaması ihtimali sebebiyle yukarı da çıkabilir. Bu riski almak isteyenler şerefe ve arefe günlerini bekleyebilir” dediler.

 

HAYVAN SATIŞ NOKTALARI DENETLENİYOR

Öte yandan kurbanlık hayvanların satış ve kesim yerlerinin çok ciddi bir organizasyon kapsamında sürekli denetlendiği Erzurum’da, gelişi güzel satışlara da izin verilmiyor. Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri, kurbanlık hayvanların satışı için belirlenen bölgelerin dışında satış yapılmasına engel olurken, zabıta ekipleri ise gerçekleştirdikleri sıkı denetimlerle hem pandemi uyarısı yapıyor, hem de dolandırıcılık olaylarına karşı tedbirleri sıklaştırıyor. Güvenlik güçleriyle birlikte koordineli halde çalışan belediye ekipleri vatandaşlardan tam not alırken, devasa hayvan pazarı yatırımı sebebiyle Büyükşehir Belediyesi’ne ise tebrik ve teşekkür mesajları yağıyor.