Yerel Haber Girişi : 22 Mart 2021 12:45

Erzurum’a üç uyarı birden!

Kış mevsimi boyunca görmediği kar yağışını sadece Mart ayında gören Erzurum’da yağmur, karla karışık yağmur ve kar yağışlı günler başlıyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Erzurum’a önümüzdeki hafta için üç ayrı uyarıyı bir arada yaptı. Meteoroloji, Erzurum’da yağmur, karla karışık yağmur ve sıcaklıkların düşmesine bağlı olarak kar yağışının beklendiğini açıkladı. Haftalık hava tahmin raporunda, Erzurum’da beklenen en düşük hava sıcaklığının ise, 3 derece olduğu ifade edildi. Meteorolojik verilere göre; Erzurum’da Pazartesi günü yağmur bekleniyor. Pazartesi günü gece sıcaklığının 1, gündüz sıcaklığının 9 derece olmasının beklendiği Erzurum’da, gece-gündüz sıcaklığının aynı anda artışa geçeceğinin tahmin edildiği Salı günü ise, karla karışık yağmur bekleniyor. Çarşamba ve Perşembe günleri için de kar yağışı uyarısında bulunulan Erzurum’da, hava sıcaklıklarındaki düşüş de dikkatlerden kaçmıyor. Salı günü 12 derece olan hava sıcaklığının Çarşamba günü 5, Perşembe günü ise 3 dereceye düşmesinin beklendiği Erzurum’da, Perşembe gecesi ise termometreler yeniden sıfırın altını gösterecek. Hava sıcaklığı Perşembe gecesi eksi 2 derece olarak ölçülecek.

 

KURAK KIŞI YAĞIŞLI BAHAR TELAFİ EDECEK

Öte yandan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre; Erzurum son yılların en kurak ve yağışsız kış mevsimini geçirdi. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği Erzurum’da, bu kış kar yağışı miktarında da ciddi oranda düşüş kaydedildi.

Uzmanlar, Erzurum’da metrekareye düşen yağış miktarındaki azalmanın, çok kurak bir kış mevsimi geçirildiğini ortaya koyduğunu belirterek, “Erzurum’da bahar aylarıyla birlikte başlayan yağışların Nisan ayında da yoğun ve etkili olmasını bekliyoruz. Muhtemelen kurak geçen kış mevsimi, bahar aylarındaki yağmurlarla telafi edilecek” diye konuştular.

Bu arada Mart ayında yoğunlaşan yağışların en büyük etkisi ise, Erzurum’daki çiftçilere oldu. Erzurumlu üreticiler, “Çok kurak bir yıl olacağını bekliyorduk; ama Mart ayındaki yoğun yağışlar endişelerimizi alıp götürdü. İnşallah Nisan ve Mayıs ayları da Erzurum için bol yağışlı ve bereketli geçecek” dediler.