Yerel Haber Girişi : 16 Mart 2021 13:20

Erzurum’da dönüşüm hamlesi

Erzurum’da kentsel dönüşüm çalışmaları artık çok geniş alanlara yayılmaya başladı. Şehrin dört bir yanında devam eden dönüşüm çalışmalarıyla birlikte oluşan ilginç manzaralardan birisi ise, apartman ve devasa siteler arasında giderek kaybolan müstakil yapılar ve gecekondular oldu. Kentsel dönüşümün yoğunluk gösterdiği merkez ilçelerin başında Yakutiye gelirken, Palandöken ve Aziziye’nin de bölgesel olarak yürüttüğü dönüşüm çalışmaları bulunuyor. Erzurum şehir merkezini teşkil eden Yakutiye bölgesinde son 10 yıl içerisinde binlerce gecekondu ve müstakil yapı kamulaştırılırken, dönüşüm uygulanan yerlerde ise, devasa site ve konutlar yükseliyor.

 

BÜYÜKŞEHİR VE YAKUTİYE ÖNDE

Erzurum’da merkez ağırlıklı yürütülen çalışmalarda ön plana çıkan belediyeler ise, Büyükşehir ve Yakutiye Belediyesi… Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle Kurtuluş Mahallesi, Mecidiye Mahallesi ve Dağ Mahallesi dönüşüm projelerinde önemli bir mesafe kaydedilirken, TOKİ işbirliğiyle yürütülen çalışmaları da bulunuyor. Şehitler Mahallesi’ni tek başına kamulaştıran ve binlerce insanı mülk sahibi yapan Büyükşehir Belediyesi, Aziziye Mahallesi ve Gölbaşı’nda da göz kamaştıran konutlar inşa ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm alanında kaydettiği başarı, Türkiye’nin birçok bölgesinde örnek olarak gösterilirken, özellikle Kültür Yolu projesi ise, tarih odaklı dönüşüm çalışmalarının başında geliyor.

 

ÖNÜMÜZDEKİ 10 YIL İÇERİSİNDE…

Öte yandan Yakutiye Belediyesi’nin sınırları içerisinde de büyük ölçekli dönüşüm projeleri yürütülüyor. Kimi bölgelerde Büyükşehir Belediyesi ile koordineli biçimde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları vatandaşlardan tam not alırken, Erzurum şehir merkezinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamen modern yapı ve konutlardan müteşekkil olması bekleniyor.