Yerel Haber Girişi : 09 Haziran 2021 10:48

Erzurum’da düğün yarışı

Yeni normalleşme dönemine geçişle birlikte düğün sektörü de hareketlendi. Neredeyse hemen her gün onlarca düğün organizasyonunun gerçekleştirildiği Erzurum’da, pandemi kuralları kapsamında düğün salonları da hareketli saatler yaşıyor. Son bir yıl içerisinde artan maliyetlerle birlikte düğün organizasyonlarının da yarı yarıya pahalandığı sektörde, ortalama bir düğünse 50-100 bin liraya mal oluyor. Erzurum’daki düğün sektörü, pandemi kısıtlamalarının tümüyle kalkacağı günleri iple çekerken, düğün salonlarında ise kira fiyatları 10 bin liradan başlıyor. Geçtiğimiz aylardan ertelenen düğünlerin de etkisiyle kiralık salon bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği Erzurum’da, düğünler artık hafta içi günlere sarkarken, caddeleri süsleyen düğün konvoyları ise, dikkatlerden kaçmıyor.

 

SEKTÖRÜN KAYIPLARI ÇOK BÜYÜK

Erzurum’daki düğün salonu işletmecileri, sektörün aylardır büyük sıkıntı içerisinde olduğunu dile getirerek, geçtiğimiz yıldan ertelenen düğünlerin bile bulunduğunun altını çizdi. Ertelenenlerin dışında düğünlerini bu yıl yapmak isteyen genç çiftlerin düğün salonu kiralayabilmek için birbirleriyle yarıştıklarını vurgulayan işletmeciler, “Düğün salonları eskiden olduğu gibi artık uzun zamanlı kiralanamıyor. Pandemi koşulları sebebiyle yemek ya da ikram gibi olanaklar da yok. Buna rağmen bile salonlarda yoğunluk söz konusu” dediler.

Salon kiralarındaki artışa da değinen işletmeciler, son bir yıl içerisinde maliyetlerin olabildiğince arttığını söyleyerek, “Pandemi sebebiyle büyük kayıplarımız oldu, üstüne üstlük maliyetlerimiz de arttı. Zamlar yüzünden yükselişe geçen giderler, ister istemez düğün yapacak olan gençlere maliyet olarak yansıyor” diye konuştular.

 

EN VASAT DÜĞÜNÜN MALİYETİ 50 BİN LİRA

Erzurum şartlarında vasat bir düğünün maliyetinin 50 bin liradan başladığını kaydeden sektör temsilcileri, “İşin içerisine altın, ev eşyası, çeyiz, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere yapılan harcamalar girince bu rakamların üstüne bile çıkılabiliyor. Ama artık öyle bir noktaya geldik ki; genç çiftler yeniden kısıtlama olabilir endişesiyle bir an önce düğünlerini yapma telaşına düştü. Umuyoruz bu yaz sezonunda işler yolunda gider de, yeni kısıtlamalarla karşı karşıya kalmayız” şeklinde konuştular.