Yerel Haber Girişi : 13 Ekim 2021 10:44

Erzurum’da geri sayım

Erzurum’da aşılama yüzdesinin ‘orta risk’ düzeyine ulaşmasına sadece saatler kaldı. En az iki doz aşı yaptıranların oranının yüzde 64,3 seviyesine ulaştığı Erzurum’da, sarı renge doğru yolculuk devam ederken, iki doz aşı yaptıranların sayısı ise, 500 bine yaklaştı. Her gün periyodik aralıklarla güncellenen aşı haritasında kırmızı renkli iller çok yüksek riskli illeri, turuncu renkli iller yüksek riskli illeri, sarı renkli iller orta riskli illeri ve mavi renkli iller de, düşük riskli illeri temsil ediyor. Bölgede Elazığ, Ağrı, Van ve Bitlis gibi illerle birlikte yüksek riskli iller arasında bulunan Erzurum’da, orta risk kategorisine geçiş yapabilmek için en az iki doz aşı yaptıranların nüfusa oranının yüzde 65 olması gerekiyor. Aşılama çalışmalarının devam ettiği ilde, söz konusu oran dün itibariyle yüzde 64,3’e ulaşırken, yüzde 65’lik oranın bugün ya da en geç yarın elde edilmiş olunacağı belirtiliyor.

 

46,5 MİLYON KİŞİYE İKİ DOZ AŞI

Türkiye genelinde birinci doz aşı yapılma oranı yüzde 87,91’e, iki doz aşı oranının ise, yüzde 74,81’e ulaştığı açıklanırken, bu oranların rakamsal karşılıkları da kamuoyuyla paylaşıldı. Dün itibariyle Türkiye’de birinci doz aşısını yaptıranların sayısı 54 milyon 565 bin 515 kişiye ulaşırken, iki doz aşı yaptıranların sayısı ise, 46 milyon 435 bin 235 kişi oldu. Yine Türkiye genelinde üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı 10 milyon 775 bin 920 olarak açıklanırken, Erzurum özelinde ise rakam 500 bin sınırına doğru yaklaştı.

 

AŞIDA ZAMANLAMA DA ÖNEMLİ

Uzmanlar, aşı yaptırarak toplum bağışıklığının elde edilebilmesi için zamanın da önemli olduğunu belirterek, “Aşılarımızı yaptırmak kadar zamanlama da çok önemli. Çünkü geciktirilen her aşı, toplum bağışıklığının elde edilmesini de geciktiriyor” dediler.

Aşı yaptıranlardaki bağışıklık düzeyinin zaman içerisinde azalacağının altını çizen uzmanlar, “Aşı yaptırmak bulaşmayı önlemiyor, sadece aşı yaptıranları hastalığı hafif geçirmelerine yarıyor. Aşı bağışıklık kazandırıyor ve bu da belirli bir zaman sonra azalıyor. Herkes aşısını zamanında yaptırırsa, ortaya çıkacak olan toplu bağışıklıkla bulaş zinciri kırılıyor. Bizim bunu başarmamız lazım” dediler.