Yerel Düzenleme Tarihi : 19 Şubat 2021 11:10 Haber Girişi : 19 Şubat 2021 01:52

Erzurum’da konut satışları geriledi

Geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre yüzde 27’lik düşüşün yaşandığı Erzurum’da, sadece 466 konut satışı yapılabildi.


Erzurum’da konut satışları 2021 yılına düşüşle girdi. Geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre yüzde 27’lik düşüşün yaşandığı Erzurum’da, sadece 466 konut satışı yapılabildi. Erzurum, konut satış performansı bakımından Malatya ve Elazığ’ın ardından bölge üçüncüsü olurken, Türkiye sıralamasında ise 31’inciliği elde etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Erzurum’da bu yılın Ocak ayında satışı yapılan konutların 181’i için ipotek işlemi uygulanırken, 285 konutun satışı ise, diğer yollarla gerçekleşti. Erzurum’daki konut satışları bakımından en dikkat çekici sonuç, ipotekli satışlardaki düşüş oldu. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında 224 ipotekli konut satışının yapıldığı Erzurum’da, bu yılki ipotekli satış sayısı ise 181 oldu. İpotekli satışlardaki düşüş oranı yüzde 68’i bulurken, diğer yollarla yapılan satışlar ise, yüzde 5 oranında azaldı. 

 

İPOTEK İŞLEMİ KREDİLİ SATIŞLARDA OLUYOR

Erzurum’da ipotekli satışların azalması, kullanılan konut kredilerinde de düşüş olduğunu ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yılla bu yıl arasındaki yüzde 67’lik düşüşün, konut kredisi kullanımında düşüş anlamı da taşıdığını belirten ekonomistler, “İpotek işlemi genellikle bankalardan kredi kullanmak suretiyle satışı yapılan konutlar için kullanılır. Geçtiğimiz yılla bu yıl arasında yüzde 67’lik düşüş farkının bulunması, bu yıl kullanılan konut kredilerinin azaldığını da gösteriyor. Bu düşüş diğer aylara da yansıyacak. Ancak geçtiğimiz yılın Mayıs ayından başlayarak Ekim ve Kasım aylarına kadar ipotekli konut satışlarındaki artış oranlarını da göreceğiz. Çünkü geçen yıl konut kredileri için uygulanan faiz indirimi sebebiyle çok sayıda ipotekli konut satış işlemi gerçekleşmişti. Bu yıl içerisinde aynı rakamlara ulaşmak, öyle görünüyor ki, pek mümkün olmayacak” diye konuştular.

 

PİYASALARDA PANDEMİ DURGUNLUĞU

Küresel salgın sebebiyle piyasalara büyük durgunluğun hakim olduğunu ve konut satın alma gibi eylemlerin şimdilik askıya alındığını anlatan ekonomistler, “Pandemi belirsizliği devam ettiği sürece konut ve taşıt satışlarındaki gerileme rutin halini alacak. Sadece konut anlamında değil, taşıt satışlarında da aynı durum söz konusu. Bu durgunluğun ortadan kalkabilmesi için salgının sona ermesi ve tehdit olmaktan çıkmasını beklemek durumundayız” dediler.