Yerel Haber Girişi : 17 Mart 2021 07:36

Erzurum’da vakalar düşüyor!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı haftalık vaka verileri, Erzurum’un yüzünü güldürdü. Her 100 bin nüfusa göre güncellenen vaka sayılarında Erzurum’un düşüşe geçmiş olması, salgınla mücadelede kaydedilen başarıyı gözler önüne serdi. Son iki haftaya yüz binde 52 oranında vaka sayısıyla giren Erzurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı en son verilere göre; 7 puanlık düşüş kaydetti. Vaka sayısı yüz binde 45.63’e kadar düşen Erzurum’da, salgın tedbirlerine riayet edilmesi halinde önümüzdeki iki hafta içerisinde vaka sayısının yüz binde 40’ların bile altına düşebileceği ifade ediliyor.

Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin, salgınla mücadelede artık son viraja girildiği anlamını taşıdığını belirterek, “Bu illeti eninde-sonunda yeneceğiz” görüşünü dile getirdi.

 

SALGIN TEDBİRLERİ İŞE YARADI

Erzurum’da vaka sayılarının düşüşe geçmiş olmasında en büyük rolü, salgın tedbirlerine riayet eden vatandaşların yanı sıra, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen denetimler de oynadı. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak yürütülen tematik denetimler sayesinde günün 24 saati denetlenen kafe, kahvehane, restoran, AVM, iş merkezi ve marketlerde, temas ortamının oluşmamasına büyük özen gösterildi. Vatandaşların açık havada bile maske kullanmasının sağlandığı denetimler sayesinde, ulaşımdan toplu kullanım alanlarına varıncaya kadar birçok noktada temasın önüne geçildi, sosyal mesafe ortamı oluşturuldu.

 

SAĞLIK SİSTEMİ RAHAT BİR NEFES ALDI

Başarıyla yönetilen süreç sayesinde Erzurum’da sağlık sistemi de rahat bir nefes aldı. Salgının tırmanışa geçtiği dönemlerde yoğun bakımlarda bile yer bulunamayan Erzurum’da, artık Şehir Hastanesi’nde de değişim ve dönüşüm başladı. Daha önce Covid hastaları için kullanılan servisler, kademeli olarak vatandaşların genel sağlık hizmetleri için açılırken, enfekte olmuş hasta sayılarında da ciddi manada düşüşler kaydedildi.