Yerel Haber Girişi : 13 Eylül 2021 12:45

Erzurum’da virüs harekete geçti

Erzurum'da salgınla mücadele kapsamında tehlike çanları yeniden çalmaya başladı. Aşılama oranıyla düşük risk kategorisine geçiş yapan Erzurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı insidans haritasına göre ise, vaka sayısı yeniden artışa geçti. Her 100 bin kişilik nüfusa karşı elen vaka sayısının yüzde 234’ün üzerine çıktığı Erzurum’da, bir önceki tabloda ise düşüş kaydedilmişti. 28 Ağustos 3 Eylül tarihlerini kapsayan dönemde Erzurum’daki vaka sayısının artış kaydetmiş olması, Sağlık çevrelerini endişelendiriyorken, Haftanın tesellisi aşılama oranı ile geldi. Erzurum’da en az bir doz aşı yapılanların oranı %75’i aşarken, Risk kategorisi rengi ise maviye dönüştü.

 

ERZURUMDA VAKA SAYISI ARTIŞA GEÇTİ

Uzmanlar Erzurum’daki vaka sayısının son 20 gün içerisinde inişli çıkışlı bir seyir izlediğini dile getirerek, “Erzurum yüzde ikiyüzün üzerindeki vaka sayısını daha önce zaten görmüştü. Fakat Ağustos Ayı’nın son haftasına girişte şehirdeki vaka sayısı ciddi oranda düşüş kaydetmişti. %160 oranına kadar gerileyen vaka sayısının son on gün içerisinde %234’ün üzerine çıkmış olması, salgın tedbirlerinin yeniden gevşetirdiğinin göstergesidir. Vatandaşlarımızın salgın tedbirlerine riayet etmesi, vaka sayılarının düşürülmesinde çok önemli bir adımı teşkil ediyor. Maske ve mesafe kuralının yanı sıra insanımızın covid 19 aşısını mutlaka yaptırması ve salgınla mücadelede çok önemli bir adımı atmış olması gerekiyor. Unutmayalım ki aşı bulaş zincirini kırıyor salgın riskini önemli ölçüde azaltıyor” dediler.

 

AŞILAMA ORANINDA YÜZDE 75 BAŞARISI

Öte yandan Erzurum’daki aşılama çalışmalarında ulaşılan %75'lik oran, şehrin risk kategorisini sarıdan maviye dönüştürdü. Yapılan son açıklama ile birlikte risk haritasında Türkiye’nin tamamı mavi renge dönüşürken sadece Doğu ve gGüneydoğu Anadolu bölgesindeki birkaç ilin risk rengi sarı ve turuncuda kaldı. Eylül ayı sonuna kadar Türkiye’nin tamamının mavi renge dönüşerek risk kategorisini düşük hale getirilmiş olacağını dile getiren uzmanlar, Ondan sonraki sürecin kesinlikle toplumsal bağışıklık olacağının altını çizdiler.