bykşhr
03 Haziran 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Erzurum’da yün mesaisi başladı

Erzurum’da yün mesaisi başladı

12.06.2019 09:55 12 14 16 18 yazdır
Soğuk havalardan daha etkilenmek için Erzurumlularca birincil olarak tercih edilen koyunyünü her yıl olduğu gibi bu yılda temizlikten geçiyor. Sıcak havaları fırsata çeviren vatandaşlar yatak ve yorganlarını elden geçiriyor.
Erzurum’da yün mesaisi başladı

Erzurumlu kadınlar sıcak havaları fırsat bilerek her yıl olduğu gibi yün temizlemeye başladı. Yastık, yorgan ve battaniyelerini yünden yapan Erzurumlular mevsim temizliğine oldukça önem veriyor.

İyice yıkandıktan sonra saatlerce çırparak, evlerde kullanılır hale getirilen yünler sıcak havalarla birlikte ortaya çıktı. Her mahallede apartman önlerinde ve su yatakları kenarında sıklıkla görmeye başladığımız yün yıkama-temizleme işlemi Erzurum’da hız kesmenden sürüyor.Kadınlar, koyunyününü önce deterjanlı suda üç gün üst üste yıkayıp kirden arındırıyor. Yıkanan yünler daha sonra güneşin karşısında kurutulmaya bırakılıyor. Nemden ve kirden arındırılan yünler, yere serili olan brandaların üzerinde kadınlar tarafından saatlerce çırpılıyor. Yünler yıkandıktan sonra ise yastık, yorgan ve döşek için hazır hale geliyor.

Koyunyünü sağlıklı

Koyun sürüsü olan vatandaşlardan kırpılan yünü satın aldığını ifade eden ev hanımı Leyla Beyaz , "Yünden yastık, yorgan yapıyoruz. Kanepe üstüne sermek için döşekler yapıyoruz. Yünü çırparken zorlanıyoruz. Yoruluyoruz. Avuçlarımızın içi şişip patlıyor. Ama koyun yünü elyaftan daha güzel ve sağlıklı. Bu yüzden döşek, yorgan yapımında yün kullanmaya daha çok tercih ediyorum. Her ne kadar yorulsam da canım yansa da yün yataklarda uyumak daha güzeldir" dedi.

Düğün hazırlıklarına hız veren vatandaşlar, akarsu kenarlarında yün yıkamak için akın ederek, düğünlerini yapmanın telaşı içindeler. Ramazan ayının bitmesiyle ile birlikte düğün hazırlıklarını hızlandıran vatandaşlar, dere kenarlarında yün yıkamaya başladılar. Sıcak havaları da fırsat bilen vatandaşlar yünlerini en iyi şekilde temizlemeye başladılar.Düğünler yün telaşını da sarıyor

 Çocuklarının düğünün de destek amaçlı yataklık yün hazırladıklarını ve bunun yanında düğünlük yorgan, yastık ve minder yapardık diyen ev hanımları “kızlarımızın çeyizlerine biz özel olarak yün yıkardık, çırpardık. Halen de bunu yapmaya devam ediyoruz. Ama eskiden işlemeler yapardık her şeyimizi şimdi onu yapmıyoruz bizde açıkçası kolaya kaçtık hazır süslemeleri kullanıyoruz.  Onları alıp yorganların, yastıkların yüzüne dikiyoruz kirlenen yorgan yastıkları yıkadıkça onları da yıkıyoruz. Şimdi ev hanımları bunları bilir fakat uygulamaz uygulamaya diretir. Ancak biz buna rağmen kendi çocuklarımıza öğretiyoruz ilerde neler karşımıza çıkacak bilmiyoruz çünkü. Olurda insanlar eskiye dönüş yaparsa ellerinden bir şey gelmez. Birde her yerde hazıra konmamak lazım biraz zorluğu görmek ve göstermek lazım ki insanlar ayaklarının üzerinde durabilsin, kimseye muhtaç kalmasın ” diye konuştu.

Yünler 3 günde hazır olabiliyor

Büyük bir uğraşın sonucunda yünün tam olarak yatak için hazır hale getirilebildiğini belirten vatandaşlar “ bu o kadar kolay bir işlem değil. Sadece bir gün yıkanır ikinci gün durulanarak dövülür ve en sonun da çırpılır. Bunları yaptıktan sonra kılıflara geçirilir ki bu büyük bir maharet gerektiren bir durum. Tabi eski insanlar daha iyi başarabiliyor bu durumları. Şimdiki kadınlar pek ilgilenemiyor bu durumlarla. Şimdi her şey hazır ve makine tarafından getiriliyor. Bizler alışığız ve bunu yapmak hoşumuza gidiyor. Bunu yapmazsak rahat hissetmeyiz kendimizi. Çünkü böyle gördük ve bu böyle devam etmelidir. En ekonomik ve sağlıklı olan yünlerin vatandaşlar tarafından hazır hale getirilmesidir. Buna inanıyoruz. Zamanla bitip gidecek bir durum değil bu. Hayvandan elde edilen bu ürün tam olarak sağlık için vazgeçilmezdir” dediler.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri