bykşhr
03 Haziran 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Erzurum Kalesi çevresine ışık saçıyor

Erzurum Kalesi çevresine ışık saçıyor

11.06.2019 09:33 12 14 16 18 yazdır
16 asırlık tarihiyle Erzurum’un en ihtişamlı tarihi yapısından birisi olan Erzurum Kalesi yeni yüzü ve değişen çevresiyle kente ışık saçıyor.Turistlerin uğrak noktası haline gelen kale restorasyon çalışmaları sürerken bile ilgi odağı olmaktan kurtulamıyor
Erzurum Kalesi çevresine ışık saçıyor

Kasım Akan-Erzurum Yenigün Gazetesi


Büyük bir özveriyle çalışmaların yürütüldüğü ve etap etap gün yüzüne çıkarılan 16 asırlık Erzurum Kalesi yenilenen çevresiyle birlikte ilgi odağı olmaya başladı. Erzurum’un tarihi birikimine ve güncel hafızasına katkı sağlayan kale hem turizm gelirine hem de kent görüntüsüne büyük katkı sağlamaya başladı.

Çevre esnafı farkı hissetmeye başladı

Yapılan ihale ve protokollerden sonra büyük bir hızla güçlendirme ve yenileme çalışmalarının sürdüğü Erzurum Kalesinde bitiş tarihi büyük bir sabırsızlıkla bekleniyor. Kale çevresinin yenilenmesiyle birlikte genelde kentin özelde de kaleye yakın esnafın hissedilir oranda turist ağırladığını belirten iş insanları “Erzurum Kalesi kentin göz bebeğidir. Bu denli güzel görüntü oluşturacağını kimse hesap edemedi ama gelinen aşamada önümüzdeki günlerin daha parlak olacağı nettir. Şehrimizin böylesi değerlere sahip olması büyük bir ayrıcalıktır. Bizler daha güzel bir kente sahip olmak için gerekli çalışmalara destek sunarız. Zaten belediyelerimiz tarihi yapılarımıza oldukça özel davranıyorlar. Bu açıdan kalenin esnafımıza katkısına bakarak geleceğimizi bu yönlü çalışmalara ayırmamız gerektiği gerçeği daha net şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.Restorasyonda sona gelindi

Yaklaşık iki yıldır ziyarete kapalı olan ve büyük bir özveriyle restorasyon çalışmaları süren Erzurum Kalesi son rötuşları görüyor. Vatandaşların da merakla beklediği kalenin bu yıl açılması bekleniyor. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin kalenin onarımdan sonraki halini merakla beklediğini dile getiren vatandaşlar “ Erzurum Kalesi yeni yüzüyle bütün çevresini şenlendirecektir. Gelen bütün turistler kalenin biran önce bitmesini bekliyorlar. Büyük bir özlemin sürdüğü kalede ustalar ve diğer çalışanlar zahmetli ve dikkat gerektiren bir iş yaptıklarının bilincindeler. Bu vesileyle hayırlısıyla kale onarıldıktan sonra bütün Erzurumlularında merakla ziyaret edecekleri bir alan konumuna erişecektir. Bizler açıkçası büyük bir merakla bekliyoruz. O gün gelip çattığında açılışta yüzlerce insan izdihama dahi neden olacaktır. Göreceksiniz bu olacaktır” şeklinde konuştular.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi projeyi şahlandırdı

Etrafında Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen “Kültür Yolu Projesi” ile gün yüzüne çıkan Erzurum Kalesi, nihayet Erzurum turizmine fayda sağlayacak düzene sokuluyor. Kültür Turizm İl Müdürlüğü yapılacak olan restorasyon hakkında rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce Projesi hazırlanan ve DAP İdaresi tarafından finansı karşılanan Erzurum Kalesi Restorasyon Projesi, Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmıştır demişti. Büyük bir desteği arkasına alan kale en iyi şekilde gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Erzurum’a bambaşka hava katacak

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce hazırlanan projeyle Erzurum Kalesi'nin surlarının hemen yanına seyir terasları yapılacak. Yerli ve yabancı turistler bu seyir terasları sayesinde Erzurum Kalesi'nin çevresini hem sur boyunca gezecek ve hem de Erzurum'u kuşbakışı izleyebilecek. Bu çalışmalarında büyük bir hızla sürdüğü kalede bütün herkes son virajı merakla bekliyor.

Proje kapsamında Kale çevresinde yürüme yolları ve son derece şık peyzaj çalışmaları da yapılacak. İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz'ın hazırlayarak Doğu Anadolu Kalkınma İdaresi (DAP) Koordinatörlüğü'ne sunulan projenin kademe kademe bitirilmesi planlanıyor. Edinilen bilgilere göre; Kale'de hayata geçirilecek, milyonlarca liranın harcanacağı projenin, Erzurum'da tarih turizmine bambaşka bir renk kazandıracağı belirtiliyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri