Yerel Haber Girişi : 16 Şubat 2021 12:23

Erzurum’un beyaz örtüsü yolda

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, haftalık hava tahmin raporunu açıkladı.


Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, haftalık hava tahmin raporunu açıkladı. Türkiye’nin birçok bölgesinde yoğun kar yağışı görülürken, Erzurum’da ise yazdan kalma günler yaşanmaya başlandı. Meteoroloji verilerine göre; Erzurum’da sıcaklıkların ciddi oranda düşmesine neden olacak yağışlar, bugünden itibaren etkili olmaya başlıyor. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri için yoğun kar yağışı uyarısında bulunan Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, buna bağlı olarak hava sıcaklıklarının da ciddi oranda düşeceği bilgisini verdi. Buna göre; haftanın en düşük sıcaklığı sıfırın altında 3 derece ile Perşembe günü kaydedilecek. Kar yağışının yoğun olarak görüleceği gün ise, Çarşamba olacak. Erzurum’a gün boyunca kar yağmasının beklendiği Çarşamba gününün ardından Perşembe ve Cuma günü ise kar aralıklı olarak yağacak.

 

SON 15 YILIN EN YAĞIŞSIZ KIŞ MEVSİMİ

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bu hafta için Erzurum’a da kar yağışı uyarı yaparken, meteorolojik veriler ise, Erzurum’un son 15 yılın en yağışsız kış mevsimini geçirdiğini gösteriyor. Hava sıcaklıklarının normal şartlarda sıfırın altında 15-20 derece arasında değişmesi gereken Şubat ayında, termometreler 8-10 dereceyi gösterirken, şehri çevreleyen sıra dağlarda karların eridiği de dikkatlerden kaçmıyor. Meteoroloji uzmanları, iklimsel değişikliklerin bu yıl Türkiye’de dikkat çeken bir boyuta ulaştığını belirterek, özellikle İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde beklenmedik kar yağışlarının görüldüğünü dile getirdiler.

 

ERZURUM’DAKİ ÇİFTÇİLER ENDİŞE İÇİNDE

Öte yandan Erzurum’daki yağış yetersizliği, bitkisel üretim yapan çiftçileri de kara kara düşündürmeye başladı. Kış aylarında yeterli yağış almayan Erzurum’da bu yıl üretim sıkıntısı yaşanabileceği ifade edilirken, özellikle yem bitkisi ve güzlük ekimlerin büyük bir tehditle karşı karşıya kalabileceği vurgusunda bulunuldu. Üreticiler, “Bu yıl yeterli kar yağmadı, umarız bahar aylarında bolca yağmur yağar da, kuraklık gibi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmayız” dediler.