Yerel Haber Girişi : 16 Temmuz 2021 13:27

Erzurum’un can simitleri

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) gibi kuruluşlar, Erzurum ve bölgenin adeta kalkınma dinamiği oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarına sağladıkları desteğin yanında üretime ve üreticilere de çok yönlü finansal destekler sunan DAP ve KUDAKA, bölgenin makus talihinin değiştirilmesinde başat rol oynamaya başladı. Milyonlarca liralık yatırım ve üretim desteklemeleriyle bölgenin kalkınmasına giden yolda önemli katkılar sunan DAP ve KUDAKA, başta belediyeler olmak üzere tarım, hayvancılık, sanayi ve altyapı hizmetleri alanında birçok projeye destek verdi. Erzurum’da halihazırda yürütülen çok sayıda projenin finans desteği söz konusu kuruluşlar tarafından sağlanırken, özellikle üretime dayalı projelere verilen destekler dikkat çekici boyutlara ulaşmaya başladı.

 

HÜKÜMETİN VİZYONUNU YANSITTILAR

Erzurum’da Büyükşehir Belediyesi’nin tarım makinaları filosunun kurulmasından, merkez ilçe belediyelerinin turizm, kültür ve sanat faaliyetlerine varıncaya kadar birçok çalışmasına mali mihmandarlık eden DAP ve KUDAKA, hükümetin vizyonunu da gözler önüne serdi. Sürdürülebilir projelere verilen desteklerle hem yerel yönetimlerin, hem STK’ların ve hem de üreticilerin elini güçlendiren söz konusu kuruluşlar, finans desteklerini katlayarak artırırken, bölgenin kalkınmasına da o ölçüde katkı sağlamış oluyorlar. Erzurum’daki belediye başkanları, hayata geçirdikleri birçok proje için KUDAKA ve DAP’tan destek aldıklarını belirterek, “Bu kuruluşlar ilçelerimizin, şehirlerimizin ve bölgemizin kalkınmasında gerçekten aktif bir rol oynuyor. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dediler.

 

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

Öte yandan DAP ve KUDAKA gibi Erzurum’da tarım ve hayvancılık sektörlerine nefes aldıran kuruluşların başında TKDK da geliyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak da bilinen TKDK, Erzurum’da çok sayıda çiftçinin ve üreticinin modern tarım ve hayvancılığa yönelik ihtiyaçlarını karşıladı. Ahır yapımından gölgeliklere, suvatlardan göletlere kadar sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda anında imdada yetişen TKDK, Erzurum ve bölge için birer şans olarak görülürken, söz konusu kuruluşların sağladıkları finans destekleri neredeyse milyarlara ulaştı.