Yerel Haber Girişi : 26 Şubat 2021 11:06

Erzurumlu nüfus 2 milyona yaklaştı

Erzurum dışında yaşayan Erzurum doğumluların toplamından neredeyse iki Erzurum birden çıkıyor.

Erzurum dışında yaşayan Erzurum doğumluların toplamından neredeyse iki Erzurum birden çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Erzurum doğumlu vatandaşların sayısı 1 milyon 913 bine ulaştı. Bu nüfusun sadece 675 bin 380’i Erzurum’da yaşamını sürdürürken, geriye kalan 1 milyon 238 bin kişilik nüfus ise, Erzurum dışında, yani Türkiye’nin dört bir yanında ikamet ediyor. TÜİK verileri ışığında ortaya çıkan tabloda, Erzurum dışında yaşayan Erzurumluların en çok ikamet ettikleri iller de sıralanıyor. Buna göre; sırasıyla İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara, Erzurumlu nüfusun en çok yaşadığı iller olurken, bu 4 ilde toplam 849 bin 275 Erzurumlu ikamet ediyor.

 

ERZURUM’UN NÜFUSU 2011 YILINDA ARTMIŞTI

Erzurum’un göç hızı son 10 yılda ciddi düzeyde düşüş kaydederken, yine aynı dönemde Erzurum’un nüfusunu arttırdığı yıl ise, 2011 oldu. Erzurum’un, nüfus kayıplarını hızla geride bıraktığı son 10 yıl içerisindeki göç oranı, şehirdeki cazibe faktörlerinin giderek çoğalmaya başladığını gözler önüne serdi. Özellikle kırsaldan kente ya da başka şehirlere göçün önlenmesinde, tarım ve hayvancılığı teşvik ve destek politikaları etkili olurken, son 5 yıl içerisinde köylerden Erzurum şehir merkezine yönelik nüfus hareketlilikleri de düşüş kaydetti.

 

YENİ İŞ VE AŞ OLANAKLARI OLUŞTURULMALI…

Erzurum’da yeni iş sahaları oluşturulması ve istihdam sağlanmasına yönelik adımlar atılmasının, nüfus kaybının önüne geçebilecek en önemli faktörlerden birisi olacağı görüşünü savunan uzmanlar, “Erzurum’da göçün başlıca sebepleri arasında aş ve iş kaygısı geliyor. İnsanların bu beklentileri karşılandığı, şehirde yeni iş ve istihdam olanakları sağlandığı sürece göçü her zaman tersine çevirme imkanımız vardır. Bu bakımdan özellikle yerel yönetimlerin özel sektörü teşvik ve destekleme adına dikkat çekici adımlar atması gerekiyor” dediler.