Yerel Haber Girişi : 28 Ocak 2021 12:51

Esnafın gözü Kabine’de

Salgın sebebiyle tam ya da yarı zamanlı kısıtlama uygulanan esnafın yakınmaları giderek artmaya başladı.

 

 

Salgın sebebiyle tam ya da yarı zamanlı kısıtlama uygulanan esnafın yakınmaları giderek artmaya başladı. Esnaf, AVM’lerin ve zincir marketlerin her türlü faaliyeti diledikleri gibi gösterebildikleri bir ortamda salgınla mücadelenin faturasının küçük esnafa ödetildiğini vurgulayan esnaf, “Zincir marketler açık ve üstelik ayakkabıdan çantaya, nevresimden salçaya, sütten et ve yoğurta kadar ne varsa satabiliyorlar. Üstelik çoğu zaman da bu marketler ana-baba günü oluyor. Fakat onlara gelince virüsün bir sakıncası yok, bize gelince ise tam kısıtlama yapılıyor. Bu nasıl bir virüstür anlamış değiliz” görüşünü taşıyor.

 

HES KODU UYGULAMASINI KARACA ÖNERMİŞTİ

Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, “Yeme içme sektörü ve düğün salonlarının HES kodu uygulaması ile işyerlerini açıp hizmet verebilmeleri için yaptığımız başvuru ve açıklamalar karşılık bulmuş ve ülke esnafının birinci gündemi haline gelmiştir. Yaklaşık 10 gün önce gündeme getirdiğimiz HES kodu uygulamasını, TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken de dikkate alarak Sayın Cumhurbaşkanımıza iletti ve başvuruda bulundu. Kapalı olan iş yerlerinin HES kodu uygulaması ile açılmasını talep etti” ifadelerini kullandı.

 BELİRSİZLİK SÜRÜYOR, ESNAF ÇARESİZ… 

Pandemideki belirsizliğin devam ettiğini, süreç uzadıkça yasak ve önlemlerin daha da arttığını vurgulayan Hikmet Karaca, “Vergi, SSK, Bağ-Kur ödemeleri zamlanmaya devam ediyor. Elektrik, su, doğalgaz ve kira gibi zorunlu giderler zamlı ve kesintisiz bir biçimde devam ediyor. Özellikle küçük esnafın işsizliği, çaresizliği ve sahipsizliği her geçen gün biraz daha artarak devam ediyor. Her gün yüzlerce esnaf kepenk kapatmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

Tedbirlerle ilgili olarak artık yeni bir sürecin başlatılması gerektiğini vurgulayan Başkan Karaca, “Bakanlar Kurulu’nun tüm işyerlerinde HES uygulamasına geçilmesi yönündeki önerimizi dikkate alacağını ümit ediyoruz” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.