Yerel Haber Girişi : 18 Ekim 2021 10:37

Fiyatlar HAVA’mızı bozuyor!

Geçtiğimiz yıl pandemiye kurban giden hava ulaşımı, bu yıl yeniden canlanmaya başladı. Erzurum’da geçtiğimiz yılın 9 aylık bölümünde 3 bin 377 iç hat uçuşu yapılmış, yolcu sayısı ise, 403 bin 439 kişi olmuştu. Bu yılın 9 aylık dönemindeki iç hat uçuş sayısının 4 bin 781, yolcu sayısının ise 571 bin 690’ı bulduğu Erzurum’da, benzer şekilde dış hat uçuşlarında da artışlar kaydedildi. 1 Temmuz itibariyle başlayan yeni normalleşme döneminin ardından gelişim kaydeden hava ulaşımının şu ana dek çok daha iyi bir konumda olması gerekirken, artışın yavaş gerçekleştiği dile getirilirken, bunun da yüksek olan uçak bileti fiyatlarından kaynaklandığı ifade edildi. Erzurum’dan Ankara ve İstanbul gibi şehirlere en ucuz uçuşun 400 liranın üstünde olduğunu kaydedilirken, anlık uçuşlarda bu rakamın ikiye bile katlandığının altı çizildi.

 

SATIŞI YAPILAN HER KOLTUK…

Uçuş ve yolcu sayısının uçak bileti fiyatlarıyla doğrudan orantılı olduğunu söyleyen seyahat acenteleri, “Uçuş ve yolcu sayısını değerlendirirken, 2019 yılı rakamlarına da bakmak lazım. Genel olarak bir değerlendirme yapacak olursak; uçak bileti fiyatları uçuş sayısıyla ilgili. Yani Erzurum’a inen ve Erzurum’dan kalkış yapan uçakların sayısı yetersiz. Sefer sayısı az olunca, uçak bileti fiyatları da yükselişe geçiyor. Basit bir örnek verecek olursak; uçuş için satın alınan her koltuk, bir sonraki koltuğun uçuş fiyatını yükseltiyor” diye konuştular.

 

PROMOSYON BİLETLER DE ARTIK YOK!

Önceleri her uçuşta promosyon bilet kontenjanının bulunduğunu anlatan acente yetkilileri, bu uygulamanın da artık sık kullanılmadığını ifade ederek, “Uçak sefer sayısı artmadığı müddetçe uçak bileti fiyatlarında düşüş beklemenin manası yok!” hatırlatmasında bulundular.

Vatandaşlar da, uçakla seyahat etmenin artık neredeyse imkansız hale geldiğini dile getirerek, “Buna bir çözüm bulunması lazım; biletlerin 700-800 liraya kadar çıktığı oluyor. Bu şartlarda uçakla yolculuk eskiden olduğu gibi yeniden lüks olmaya başladı. Yani eskiye geri dönmeye başladık” dediler.