Yerel Haber Girişi : 08 Eylül 2021 10:03

Gözler Vali Memiş’te

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte eğitim ve öğretimde bu kez de ulaşım sancısı yaşanmaya başlandı. Tekli eğitim sistemi sebebiyle lise ve ortaokulların birbiriyle çakışan ders saatleri yüzünden hem öğrenciler, hem veliler ve hem de servis işletmecileri mağdur olmaya başladı. Öğrenci velileri, çakışan ders saatleri yüzünden servis bulamazken, servis işletmecileri de, yine aynı sebepten dolayı öğrenci kabul edemez hale geldi. Aileleri, öğrencileri ve servis işletmecilerini büyük sıkıntıya sokan saat çakışması için Erzurum Valisi Okay Memiş’ten yardım isteyen veliler, “Bu sorunun çözümü okul müdürlerinin elinde. Ortaokul ve liselerin derse giriş saatlerinde bir düzenleme yapmalı ve söz konusu okulların ders saatlerinin birbiriyle çakışması engellenmelidir” dediler.

 

BÖYLE MANTIKSIZ BİR PLANLAMA OLMAZ!

Servis işletmecilerinin zamanla yarıştıklarının altını çizen öğrenci velileri, “Saatleri aynı olduğu için servisler aynı anda ortaokul ve lise öğrencisi kabul edemiyor. Ya birinden vazgeçmek durumunda kalıyor, ya diğerinden. Bu sorun yüzünden servis işletmecileri kazancından oluyor bizler de öğrencilerimizle birlikte mağdur oluyoruz” dediler.

Servis bulamama sorununun önceleri uzak okullar ya da uzak semtler için geçerli olduğunu dile getiren veliler, “Şimdi durum tam tersine döndü; şehrin merkezindeki bir mahalleden yine şehrin merkezindeki bir okula öğrenci taşıyacak servis bulamıyoruz. Saatler çakıştığı için servislerin eli kolu bağlanıyor. Yani eğitim-öğretim planlaması yapılırken, bu gibi ayrıntılar hiç hesaba katılmaz mı? Biri ortaokulda, diğeri lisede olan iki kardeş okula aynı servisle gidemiyor. Neymiş, ders saatleri çakışıyormuş! Yani böyle bir plansızlık olabilir mi? Bunda öğrencilerimizin kabahati ne, bizim kabahatimiz ne?” diye konuştular.

 

SERVİS İŞLETMECİLERİ DE DERTLİ

Öte yandan okula giriş saatlerinin çakışması yüzünden servis işletmecileri de mağduriyet yaşıyor. İşletmeciler, ders saatleriyle ilgili olarak yeni bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu durum okul müdürlerinin umurunda bile değil. Geriye kalıyor İl Milli Eğitim Müdürlüğü; onlar da bu ayrıntıyı düşünmediklerine göre; demek ki bu sorun onların da ilgi alanına girmemiş. Tek umudumuz Valimiz Sayın Okay Memiş’tir. Kendilerinden bu soruna el atmalarını ve hepimizi bu mağduriyetten kurtarmalarını bekliyoruz. Şehir merkezindeki okul için yine şehir merkezindeki bir öğrencinin servis bulamaması kadar anormal bir durum daha olamaz!” şeklinde konuştular.