Yerel Haber Girişi : 09 Eylül 2021 11:37

Gündem YENİGÜN’den Çözüm Milli Eğitim’den

Öğrenci Servisleri Personel Taşıyıcıları Derneği Başkanı İsvandiye Altun, Erzurum’da okul giriş saatleriyle ilgili olarak yaşanan karmaşanın son bulacağını söyledi. Altun, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle bu konuyu görüştük, sorunun çözümü için ne gerekiyorsa yapılacak” dedi.

Gazeteniz YENİGÜN’ün gündeme taşıdığı okul servisi sıkıntısı, öğrenci ve velilerin adeta sesi oldu. Okul giriş saatlerinin çakışması sebebiyle büyük bir mağduriyet yaşayan öğrenciler ve servis işletmecilerinin sorunlarını dün gündeme getiren YENİGÜN’e, gün içerisinde ailelerden tebrik ve teşekkür mesajları yağdı. Bu sorunun çözüme kavuşturulacağı müjdesini ise, Erzurum Öğrenci Servisleri Personel Taşıyıcıları Derneği Başkanı İsvandiye Altun verdi. YENİGÜN’e açıklamalarda bulunan Başkan Altun, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gündemine gelen konuyla ilgili olarak olumlu dönüş aldıklarını belirtti. Başkan Altun, “Sorunun çözümü için okul giriş saatlerinde düzenleme yapılacak ve bu mağduriyet ortadan kaldırılacak” dedi.

 

SERVİSLERİN SIKINTISI ÇOK BÜYÜK

Okulların giriş saatlerinin çakışıyor olması nedeniyle servis işletmecileri olarak çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Öğrenci Servisleri Personel Taşıyıcıları Derneği Başkanı İsvandiye Altun, “Erzurum’da öğrenci taşımacılığı ihtiyacını 300 servis rahatlıkla görüyor. Ancak okulların giriş saatleri çakışınca bu ihtiyaç neredeyse üçe katlanıyor ve bu da bin servis demek oluyor. Normalde bir öğrenci servisi 2 ya da 3 sefer yapabiliyorken, şimdiki durumda bu servisler sadece bir sefer yapabiliyor. Dolayısıyla öğrenci kabul edemiyor, ihtiyaca cevap veremiyor. Bu durumda öğrenciler gibi öğrenci velileri de mağdur oluyor. Servisler okullara öğrenci yetiştirebilmek için deyim yerindeyse dakikalarla yarışıyor. Bu aksaklığın ortadan kaldırılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık, olumlu dönüşler aldık. Kısa bir süre zarfında bu karmaşa ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.

 

BAŞKAN ALTUN’DAN İŞLETMECİLERE ÇAĞRI

Öte yandan Öğrenci Servisleri Personel Taşıyıcıları Derneği Başkanı İsvandiye Altun, Erzurum’daki servis işletmecilerine tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmedi. Altun, şunları kaydetti:

“Esnaf kardeşlerim 2021-2022 eğitim öğretim yılı başladı. Servislerimizde yedek maske, dezenfekte, ateş ölçer bulunduralım. Öksüren ateşi çıkan olursa ailesine ve okul idaresine bilgi verelim. Servis süresince maskemizi takalım, öğrencilere maske taktıralım. Trafik kurallarına uyalım. Okulun ilk günlerinde okula geç kalsak da, bir şey olmaz. Servislerimizi havalandıralım, servis arası çocukların sık dokundukları yerleri dezenfekte edelim. Trafikte hız yapmayalım, acele etmeyelim! Kendinizin ve öğrencilerin can güvenliğini tehlikeye atmayalım! Trafikte ve okul önünde kimseyle tartışmayalım! Kazasız, belasız ve bereketli bir sezon geçirmenizi Allah’tan diliyorum. Yeni sezon hepimize hayırlı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun”