Yerel Haber Girişi : 08 Ekim 2021 11:32

İndirim var, araç yok!

Otomotiv sektörünü canlandırmaya yönelik olarak getirilen ÖTV indirimi, tüketicilerin hiçbir işine yaramadı. Otomobil satın almak için plazaların yolunu tutan tüketiciler, ya “araç yok!” cevabını alıyor ya da araç satın alabilmek için aylarca beklemeye razı oluyor. Böyle bir ortamda ÖTV indirime gidilmiş olmasının hiçbir anlamı olmadığını düşünen tüketiciler, “Plazalarda araç yok, ancak ÖTV indirimi var. Bunun hiçbir manası yok! Öncelikle sektörde dolaşımı için sıfır kilometre araca ihtiyaç var. Ya özellikle araç getirilmiyor ya da getirilip stoklanıyor” dediler.

Pandeminin de etkisiyle artış yaşayan araç fiyatlarının artık dokunulamaz düzeye ulaştığını kaydeden müşteriler, “İkinci el araç fiyatları sıfır kilometre fiyatlarıyla neredeyse yarışır hale geldi. Bir zamanlar sıfır kilometre satın alınabilecek fiyatlara şimdi ikinci el araç bile alınamıyor. Fiyat artışı olur, ancak bu kadar da istismar olmaz!” diyerek, sektörün farklı hesaplar peşinde koştuğunu öne sürdüler.

 

BU KADAR DA SERBEST OLMAZ!

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın otomotiv sektörünü geniş bir incelemeye tabi tutmasını isteyen tüketiciler, “Serbest piyasa ekonomisi olur da, her şey bu kadar da serbest olmaz! Olayı getirip çipe ya da dolara bağlayarak bu işin gerekçesi de üretilemez. Ortada farklı ve bizim bilmediğimiz bir takım hesaplar dönüyor; ancak bunu ortaya çıkartacak olan da ilgili makamlar. Plazalarda sıfır araç yok ama ikinci el piyasasında sıfırdan farksız ya da sıfırdan yeni çıkmış araçlar var. Tıpkı gıdada olduğu gibi, otomotiv sektöründe de arada haksız kazanç elde eden kesimler var. Bunların tespit edilip ortaya çıkartılması gerekiyor. Bunu da bakanlık kapsamlı bir incelemeyle ortaya çıkartabilir” diye konuştular.

 

ARAÇ TALEBİ KARŞILANAMIYOR!

Yaz başında uzmanların ikinci el piyasasının güzün fiyat düşüşü yaşayacağına dair açıklamalar yaptıklarını, ancak bunun bir türlü gerçekleşmediğini ifade eden tüketiciler, “ikinci el piyasasındaki tansiyonun düşmesi için sıfır kilometre araç talebinin karşılanması gerekiyor. Şu anda bu talep karşılanamadığı gibi, ÖTV gibi bir takım indirimlerin anlamı da kalmıyor. Çünkü olmayan araca indirim uygulamak mümkün olmuyor” dediler.