Yerel Haber Girişi : 08 Nisan 2021 14:42

İnşaat sektörü düşündürüyor

Erzurum’da havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte inşaat sektöründe de kıpırdanmalar başladı.

Geçtiğimiz yıldan yarım kalan inşaatlarda çalışmalara yeniden startın verildiği Erzurum’da, yeni konut üretim performansı ise, şimdiden merak konusu oldu. Yükselen maliyetler yüzünden inşaat sektörünün ağır aksak ilerlediği Erzurum’da, son birkaç yıldır sergilenen performans sürekli düşüş kaydederken, tablonun bu sezon nasıl şekilleneceği ise henüz bilinmiyor. Sektör temsilcileri, son bir yılın pandemiye kurban gittiğini ifade ederek, ondan önceki iki yılın da, döviz kurlarındaki yükseliş sebebiyle heba olduğu görüşünü paylaştı. Sektör temsilcileri, durumun bu sezon için de pek iç açıcı görünmediğini dile getirerek, “Maliyetlerin sürekli yükseldiği bir ortamda inşaat yapmak; her babayiğidin harcı değil. Hele Erzurum gibi sektörün anlık kazanıp anlık harcadığı bir ortamda, bu maliyetlere göğüs germek zor gibi görünüyor” diye konuştular.

 

SEKTÖRE BAĞLI YÜZLERCE İŞ KOLU VAR

İnşaat sektörünün sadece çimento, demir ve kumdan müteşekkil olmadığının altını çizen sektör temsilcileri, “İnşaat sektörüne bağlı neredeyse yüzden fazla iş kolu var. Ve bu iş kolları da sürekli yükselen maliyetlerle karşı karşıya bulunuyor. Erzurum şartlarında bir dairenin maliyeti, önceki yıllar bir yana, geçen yılın rakamlarını bile geride bıraktı. İnsanımızın alım gücü kısıtlı, banka kredileri malum; sektörün böyle bir ortamda yeni yatırımlara yönelmesi pek mantıklı gibi durmuyor. Dolayısıyla Erzurum’da inşaat sektörünün bu yıl da sönük geçmesi muhtemel. Dövizdeki yükseliş kontrol altına alınmadıkça, bu durumun böyle devam edeceği aşikâr” şeklinde konuştular.

 

İNŞAAT ERZURUM’UN LOKOMOTİFİ

Erzurum’da inşaat sektörü ekonomiye yön veren lokomotif sektörlerin başında geliyor. Sektöre bağlı birçok iş kolunun inşaatlar üzerinden kazanç elde ettiği Erzurum’da, son birkaç yıldır yaşanan durgunluk, belediyelerden alınan inşaat ruhsatlarına da yansıyor. Ruhsat sayılarında yıllara göre sürekli düşüşün yaşandığı Erzurum’da, çok sayıda inşaata ise, bir türlü başlanamadı. Sektörde faaliyet gösteren esnaf ve işletmeciler, Erzurum’daki inşaat sektörünün bu yılı da durgun geçirmesinden korkuyor.