Yerel Haber Girişi : 08 Ekim 2021 11:31

İnşaat sektörü krediye battı

Erzurum’daki inşaat sektörüne yönelik olarak kredi desteği bu yıl adeta patlama yaşadı. Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi illeri arasında inşaat sektörü kredisinin en fazla kullanıldığı ikinci il olurken, kullanılan kredi miktarı ise, 6 aylık dönemde 574 milyon 300 bin lira oldu. Kredi kullanım hacmi bakımından Elazığ’dan sonra inşaat sektörünün en çok kullanıldığı ikinci il olan Erzurum’u, Van ve Malatya izledi. Sosyo-ekonomik gelişmişlik parametrelerinde Erzurum’u hep geride bırakan Van ve Malatya gibi illerin, inşaat sektörü kredisi kullanımında Erzurum’un gerisinde kalmış olmaları dikkat çekerken, sektör temsilcileri bu durumu inşaat piyasasının açmazı olarak değerlendiriyor. Van ve Malatya gibi illerin ekonomik canlılık açısından Erzurum’dan çok daha iyi durumda olduğunu vurgulayan ekonomistler, “Bu rakamlar, inşaat sektörünün Erzurum’da duyduğu nakit ihtiyacını gösteriyor. Bu krediler ekonomik canlılığı ve büyüme düzeyini ifade edecek olsaydı, Van ve Malatya o noktada Erzurum’u çoktan geride bırakmıştı. Demek oluyor ki, bu illerde inşaat sektörünün durumu Erzurum’daki inşaat sektörüne göre daha iyi durumda” diye konuştu.

 

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE FAİZ TEHLİKESİ

İnşaat sektörünün Erzurum’da son 4 yıldır çok büyük açmazlar içerisinde olduğunu dile getiren ekonomistler, konut fiyatlarının da işte bu dönemde yükselişe geçtiğini hatırlatarak, “İnşaat sektörünün Erzurum’da yaşadığı durgunluğun birçok sebebi var. Sektördeki nakit ihtiyacı alım-satım yoluyla giderilemediği için sektörde krediye yönelim başladı. Bu durumda devreye giren yüksek faizler, konut maliyetlerini artırdı ve fiyatlar yükselişe geçti. Her ne kadar günümüzdeki fiyatlar gerçek maliyetin çok çok üzerinde olsa da, bu durum inşaat sektörünün içinde bulunduğu çıkmazı ortadan kaldırmıyor. Kredi kullanımının yoğun oluşu da zaten buna işaret ediyor” şeklinde konuştu.

 

KONUT FİYATLARI ERZURUM’DA ANORMAL!

Erzurum’daki inşaat sektörünün çok ciddi bir denetimden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan ekonomistler, “Konut fiyatlarına etki eden hususlar da göz önünde bulundurularak yapılacak reel bir araştırma, Erzurum’daki daire fiyatlarının ortalamanın çok üstünde olduğunu gözler önüne serecektir. Çünkü bunun maliyetle falan bir ilgisi yok. Konut maliyetleri satış fiyatlarının oldukça altında ve konutlar çok yüksek kar marjlarıyla satışa sunuluyor. Erzurum şartlarında bir dairenin fiyatının 500 milyon lira ve üzerinde olmasını akıl da kabul etmez, mantık da kabul etmez” dediler.