16 Temmuz 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Kale Çeşmesi CANA GELDİ

Kale Çeşmesi CANA GELDİ

14.05.2019 09:40 12 14 16 18 yazdır
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ESKİ Genel Müdürlüğü, tarihi bir çalışmaya daha imzasını attı.
Kale Çeşmesi CANA GELDİ

 

Erzurum Kalesi’nin hemen giriş kısmında bulunan ve yıllardır suyu bile akıtılamayan çeşmeye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü müdahale etti. Uzun yıllar önce kaybolan kitabesi bulunarak yerine monte edilen ve onarımdan geçirilen çeşmenin nihayet suyu da akmaya başladı. ESKİ Genel Müdürlüğü tarafından hattı yenilenen ve suyu akmaya başlayan çeşme, Erzurum Kalesi’ne de ayrı bir renk kattı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ESKİ Genel Müdürlüğü, tarihi bir çalışmaya daha imzasını attı. Kale girişinde bulunan ve suyu uzun yıllardır akmadığı gibi, kitabesi de çalınmış olan çeşme, iki kurumun yürüttüğü ortak çalışmayla adeta yeniden cana geldi. Kayıp olan kitabesi bir süredir Erzurum Müzesi’nde muhafaza altında olan çeşme, önce kitabesine, ardından suyuna kavuşturuldu.

 

KİTABESİ 40 YIL ÖNCE ÇALINMIŞ

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre; Kale Çeşmesi’nin kitabesi 40 yıl önce define arayanlar tarafından çalınmış. Bundan 5 yıl önce de açık arazide bulunan kitabe, Erzurum Müzesi’ne teslim edilerek, bakım ve onarımdan geçirilmiş. Daha sonra söz konusu kitabe İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ait olduğu yere yerleştirilerek, çeşmenin suyunun da akması sağlanmış.

 

KALE ÇEŞMESİ’NİN TARİHÇESİ

Erzurum Kalesinin giriş kapısının yanındadır. Kale duvarına bitişik olarak yapılmıştır. Çeşme H.1092/M.1681 yılında yapılmış ve H.1323/M.1905 yılında tamir ettirilmiştir. Çeşmenin üzerinde iki kitabe bulunmaktadır. 50×40 cm. ölçülerindeki mermer üzerine beş satır halinde yazılan kitabede:

Kalenin ağası olan pâk zat Hem Ali namıdır er Hasan sıfat

Su getirdi kalenin kapısına Eyledi Hak’ka ki ihya-i mevat / Teşnegâne hayr için icra edip / İki lüle şerbet-i kandı nebat / Hak kabul etsin anın hayratını / Kendünden sonra kalıp bula sebat / Üç adetle dediler tarihini / Câri oldu çeşmeden hayat

Anlamı: “Kalenin ağası olan temiz zat. Hem Ali ismidir er Hasan da sıfatı. Kalenin kapısına su getirdi. Allah rızası için yaptı ve ölüleri diriltti. Susuzlara hayır için iki lüle bitki şekerinden şerbet akıttı. Allah kabul etsin onun hayrını. Kendinden sonra bu eseri ebedi olarak kalsın. Üç adetle tarihini dediler. Çeşmeden hayat aktı. Yıl M.1681

İkinci kitabe taşına iki satır halinde şunlar yazılmıştır: “Erzurum Redif Kumandanı merhum Seyfullah Paşanın Kerimesi merhume Servet Hanımın ruhuna el Fâtiha. Sene 1323 Çeşme harap olmuş, su yolları bozulmuştu. Erzurum Redif Kumandanı Seyfullah Paşanın kızı Servet Hanımın ruh istirahati için H.1323 /M.1905 yılında tamir ettirilmiştir. Muntazam kesme taşla yapılan çeşme kemerlidir. Üst kısmında profilli saçak yer almaktadır. Tek lülesinin olduğu anlaşılan çeşmenin tekne kısmı tamamen zemine gömülmüştür. Çeşme sağlam durumdadır ancak suyu akmamaktadır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri