Yerel Haber Girişi : 05 Nisan 2021 10:54

Karaca’nın mesajı inceden ince!

Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, gündemi yakından takip etmeye devam ediyor.

Başkan Karaca’nın birbirinden farklı sosyal medya paylaşımları Erzurum’da genellikle sosyal, kültürel ve ekonomik gündeme ilişkin olurken, bazı paylaşımları ise, ilginç mesajlar veriyor. Geçtiğimiz günlerde “Kanaat Önderleri Safsatası” başlığıyla bir paylaşım yapan Karaca, hiçbir etki alanları olmamasına rağmen kendilerini kanaat önderi oılarak pazarlamaya çalışanları hedef aldı. Karaca’nın yoğun mesaj içeren paylaşımı, Erzurum’da bu tanıma uyan çok sayıda ismi akıllara getirirken, söz konusu paylaşım yoğun beğeni aldı.

Kanaat önderliği kavramının psikolojik bir kavram olduğunun altını çizen Hikmet Karaca, yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Kanaat önderi, fertlerin ve toplumların anlama ve kavrama farklılıklarından ötürü, bir gruba veya topluluğa sosyal mesajları veya sosyal olayları, onların anlayacağı ve kavrayacağı dilde anlatan liderdir”

 

KANAAT ÖNDERİ TANIMLAMASI

Kanaat liderinin, kendi grubu gibi yaşadığını belirten Karaca, “Dolayısıyla grup üzerinde de bir hayli etkindir. Onun yaptıkları grup tarafından çok çabuk benimsenir ve yaşamlarını şekillendirir. Birisinin, insanları etkileme becerisinin yüksek olması, onun kanaat lideri olması için yeterli değildir. Kişilerin kanaat lideri olmaları için her seviyeye inebilmesi, hatipliğinin olması, her türlü olgudan sonuç çıkarabilmesi şarttır” vurgusunda bulundu.

Kanaat önderliğiyle ilgili tanımlama böyle iken bu vasıfları taşımayanların kendilerinde müthiş bir cahil cesareti gördüklerini ifade eden Hikmet Karaca, “Yaşadığı ilde veya bölgede hiç tanınmayan, hiçbir etkinliği olmayan birilerinin cahil cesaretiyle birkaç kişiyi etrafına toplayarak dernek kurmak suretiyle kendilerini kanaat önderi olarak sunmaları, bazı çıkar çevrelerince makbul görünse de, toplum nezdinde maalesef karşılık bulmamakla beraber komik duruma düşmelerine sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

ERZURUM’DA ÖNÜNE GELEN ÖNDER…

Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca’nın bu mesajıyla kimi ya da kimleri kastettiği bilinmezken, verilen mesaj her okuyanın aklına birbirinden farklı profiller getirdi. Önüne her gelenin kanaat önderliğine soyunduğu, özellikle de kendilerini meslek örgütlerinin hakimi gibi zannedenlerin çoğunlukta bulunduğu Erzurum’da, Karaca’nın paylaşımı da büyük karşılık buldu.

Dadaşlar, “Erzurum, memleket için gerçekten de halis niyetler taşıyan lider vasıflı insanlarla dolu olduğu gibi, bu zamana kadar kendisi de dahil hiç kimseye bir faydası dokunmamış olan çapsızlara da maalesef ev sahilpiği yapıyor. Kendilerine sosyal bir statü edinmek için kendi grup ya da mesleklerinin lideri olmaya çalışan bu çapsızlar, ne yazık ki bu şehre en büyük zararı veriyor” görüşünü paylaştı.