Yerel Haber Girişi : 13 Eylül 2021 12:45

Kaynak kitap çilesi

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenci de velilerin kaynak kitap sancısı da başladı. Okullarda ücretsiz ders kitabı dağıtılıyor olmasına rağmen öğrencilerden talep edilen kaynak kitaplar, aileleri büyük bir mali külfet altına sokuyor. Okullarda dağıtılan kitapların kapakları neredeyse bir eğitim yılı boyunca hiç açılmazken, Bu duruma öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerde bir anlam veremiyor. Öğretmenler dersleri işlemek için kaynak kitaplardan istifade ederken, öğrenci velileri ise bir türlü kullanılmayan kitapları neden ücretsiz dağıtıldığını merak ediyor. Öğrenci velileri, “Madem okullarda ücretsiz olarak dağıtılan kitaplar hiçbir işe yaramıyor o halde bu kitapların dağıtımı neden yapılıyor? Madem okullarda ücretsiz kitap dağıtılıyor o halde öğrencilerden neden kaynak kitap isteniyor?” diye sordular.

 

DEVLETİN PARASI HEDER EDİLİYOR

Okullardan talep edilen kaynak kitapların parasal açıdan çok büyük bir maliyet teşkil ettiğini dile getiren öğrenci velileri, “Bir ders yılı boyunca neredeyse 7-8 kaynak kitap satın almak zorunda kalıyoruz. Üstelik bu kaynak kitaplar çok pahalı ve deyim yerindeyse el yakıyor. Madem öğrencilerin kitaplarını kaynak kitap şeklinde biz alıyoruz o halde okullarda ücretsiz kitap dağıtıla rock kimlere para kazandırılıyor? Böylesine anlamsız ve mantık dışı bir uygulamayla hem devletin parası heder ediliyor hem de öğrenci velileri çok büyük zorluklarla karşı karşıya bırakılıyor. Acaba öğrenci velilerinin bu kaynak kitapları satın alıp alamayacaklarını hiç merak eden var mı? Bu kitaplar için para bulup bulamayacaklarını düşünen var mı? şeklinde konuştular.

 

YÖNLENDİRME TEPKİSİ

Öte yandan eğitim öğretimdeki bir diğer aksaklığın ise öğretmenler tarafından yapılan yönlendirmeler olduğunu kaydeden öğrenci velileri, “Öğretmenler belli başlı kitapları istiyor ve bu kitapları her yerde bulmak mümkün olmuyor. Kitap satın alınması için öğrenciler özellikle belli başlı noktalara yönlendiriliyor. Milli Eğitim Müdürlüğü buna müsaade etmemeli ve biz velilerin bu tarz sıkıntılarla karşı karşıya bırakılmalarının önüne geçmelidir” dediler.