3333
20 Ocak 2019 Pazar
Anasayfa > Yerel > Kitap okuyana çay bedava

Kitap okuyana çay bedava

16.03.2016 19:33 12 14 16 18 yazdır
Erzurum'da bir kafe işletmecisi "Yeter ki oku çay bizden" kampanyası başlattı.
Kitap okuyana çay bedava

SALİH ÇELEBİ / ERZURUM

Erzurum'da bir kafe işletmecisi "Yeter ki oku çay bizden" kampanyası başlattı. Her Çarşamba günü kitap okuma günü dizenleyen işletmeci, kitap okuyanlara ücretsiz olarak çay ikram ederek hem okuma oranının artmasını hem de edebi sohbetlerin gerçekleşmesini sağlıyor.

Erzurum'da Fatih Çavdarlı isimli bir kafe işletmecisi, ilginç bir kampanyaya imza attı. Özellikle gençlerin kitap okuma oranını artırmayı hedefleyen Çavdarlı, her Çarşamba kitap okumaya gelen müşterilere bedava çay veriyor.

Erzurum'da Fatih Çavdarlı isimli bir kafa işletmecisi, diğer kafelerden farklı olarak kitap okuma günleri düzenliyor. Kafe İşletmecisi Çavdarlı, her Çarşamba günü düzenlenen okuma günlerine katılan müşterilere ise ücretsiz olarak çay ikramı ediyor. Bu sayede okuma oranını arttırmayı hedeflediğini belirten Çavdarlı, kitap kültürürünün yaygınlaştırılmasını istiyor.

Kampanya hakkında bilgiler veren Teras Kafe İşletmecisi Fatih Çavdarlı, Erzurum'da kitap okumaya katkıda bulunmak amacıyla bu şekilde bir kampanyaya imza attığını belirtti. Bu kapsamda her hafta Çarşamba günü kitap okuma günleri düzenlendiğini ifade eden Çavdarlı, kitaplarıyla gelen müşterilerine ücretsiz olarak çay ikram ettiğini dile getirdi. Kafenin yer olarak Cumhuriyet Caddesi'ne tepeden bakması itibariyle çok güzel bir konumda olduğunu ve müşterilerin ilgisini çektiğini anlatan Çavdarlı, manzara karşısında insanların hem kitap okuduklarını hem de sohbet ettiklerini kaydetti. İsteyen müşterilerin ise kafe içerisinde bulunan oyun alanları ile eğlenebileceklerini aktaran Çavdarlı, "Her Çarşamba günü düzenlediğimiz kitap okuma günlerinde müşterilerimizin hem ilgisini çekmek hem de burada edebi bir ortam oluşturmak amacıyla "Yeter ki oku çay bizden" kampanyasını hayata geçirdik. Bu kampanya aslında aklımda yoktu. Gelen müşterilerimin terasımızda huzurlu bir şekilde kitap okumalarından esinlendim. Çok güzel tepkiler geldi. 'Yeter ki okuyun çay bizden' dedik ve kampanya bu şekilde başladı. Çok memnun oldular. Çayla beraber kitaplarını okuyorlar. Toplum olarak okumaya ihtiyacımız var, bu yüzden kitap değiştirme uygulamamız da var. Yeter ki insanlarımız okusun biz maddi anlamda bakmıyoruz" ifadelerini kullandı.

YILDA 1 KİTAP OKUYORUZ

Okumanın önemine dikkat çeken Çavdarlı, bir Türk vatandaşının yılda sadece bir kitap okuduğuna dikkat çekerek, "Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi bir geleceğe doğru koşan insanoğlu olacaktır. Kendisini yetiştirmiş, okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır. Kitap okumanın imtihan hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını oldukça iyi değerlendirebilen öğrenciler öteki öğrencilere göre oldukça daha başarıya ulaşmış olmaktadırlar. Kitaplar yardımıyla kimi zaman uçan bir halıya biner, bilmediğimiz diyarlara seyahat ederiz; yeni arkadaşlıklar kurar, kimi zaman hüzünlerimizi kimi zaman neşemizi bu yeni arkadaşlarla paylaşır, asla tanımadığımız evlere konuk oluruz. Tarihin sayfalarında koşar adım dolaşır; destanlara, trajedilere tanıklık ederiz. Geçmişin elem verici vakalarını değiştirmeye gücümüz yetmese de geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa ederiz. Bunların hepsini yapmak kitaplarla, okumayla olur. Ancak Türk milleti olarak nedense okumuyoruz. Yapılan araştırmalar bu gerçeği fazlaca çarpıcı bir halde ortaya koyuyor. Bir Japon yılda 25 kitap okuyor, bir İsveçli yılda 10 kitap okuyor, bir Fransız yılda 7 kitap okuyor. Türkiye'de ise 6 Türk, yılda 1 kitap okuyor" dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri