Yerel Haber Girişi : 14 Eylül 2021 11:27

Kredi borçlularına müjde!

Kamu bankalarının “Temel İhtiyaç Destek Kredisi” için aldığı yeni yapılandırma kararı, Erzurum’daki on binlerce borçluyu da sevindirdi. Halk arasında Pandemi kredisi olarak da adlandırılan borçlar, alınan yeni kararla 18-36 ay arasında yapılandırılabilecek.

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle geliri 5 bin liranın altında olanlara kullandırılan “Temel İhtiyaç Destek Kredisi” için yeni bir dönem başladı. Aralarında Erzurum’un da bulunduğu birçok şehirde hem de yoğun olarak kullanılan kredilerin geri ödemesinde sıkıntı yaşayan müşteriler için kamu bankalarından adeta müjde niteliğinde bir açıklama geldi. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’ndan yapılan ortak açıklamaya göre; söz konusu kredileri geri ödemekte güçlük çekenler, borçlarını 18 ile 36 ay arasında yeniden yapılandırabilecekler. Erzurum’da da büyük sevinçle karşılanan karar kapsamında Temel İhtiyaç Destek Kredisini yapılandırmak isteyenler, vade uzatımı ile taksit miktarlarını da azaltabiliyor. Yüzde 1.42 olarak düzenlenmiş yeni faiz oranıyla yapılandırılabilecek olan borçlar için üstelik şubeye gitmeye de gerek kalmıyor. Kredi kullanan müşteriler, söz konusu kredi borçlarını mobil bankacılık yoluyla da yapılandırabiliyor.

 

ERZURUM’DA DA YOĞUN KULLANILMIŞTI

Erzurum’daki kamu bankalarından edinilen bilgilere göre; “Temel İhtiyaç Destek Kredisi” için geçtiğimiz yıl on binlerce başvuru yapıldı. Talepte bulunanların çok büyük bir bölümünün söz konusu krediden faydalandığını ve 5 bin liralık ödemeler aldığını hatırlatan banka yetkilileri, yüzde 0,49 faiz oranıyla kullandırılan bu kredilerin yine uygun vade seçenekleriyle geri ödenmesinin planlandığını belirttiler. Süreçte bu borçların geri ödenmesi noktasında bir takım sıkıntıların yaşandığını kaydeden banka yetkilileri, “Geri ödemeler konusunda yaşanan problemler göz önünde tutularak, kredilerin yeniden yapılandırılması ve vade uzatılması kararı alındı. Yeni dönemde borçlu müşterilerimiz ister banka şubelerine gelerek, isterlerse mobil bankacılık uygulamaları üzerinden borçlarını yeniden taksitlendirebilecekler” diye konuştular.

 

BORÇLU MÜŞTERİLERE ÇAĞRI

Borçlarını ödemekte zorluk çeken kredi borçlularına çağrıda bulunan banka yetkilileri, “Bu fırsatın mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeni dönemde borçlu müşterilerimiz hem ödemek zorunda oldukları taksit miktarlarını azaltmış hem de yeni bir ödeme planına kavuşmuş olacaklar. Böylece yasal ve idari takip altına da girmemiş olacaklar” dediler.