Yerel Haber Girişi : 19 Temmuz 2021 10:04

Kuaförler bile canlandı

Erzurum’daki berber ve kuaförler, 1.,5 yıl aradan sonra ilk kez bayram canlılığıyla karşılaştı. Kadir Çelebi isimli kuaför, “Aylardan sonra ilk kez bayramın geldiğini hissettik. Pandemi sebebiyle son 1,5 yılda üç bayram geçirdik. Ama hiçbirisinde bu bayram öncesi yaşadığımız canlılığı yaşamadık” dedi.

Kurban bayramı dolayısıyla dünkü Pazar tatilinin de geçersiz sayıldığı Erzurum’da, tüm berber ve kuaförler sabahın erken saatlerinde işbaşı yaparken, vatandaşlar ise, tıraş olabilmek için deyim yerindeyse randevu almak zorunda kaldı. Berber ve kuaförlerdeki yoğunluğun hat safhada olduğu Erzurum’da yaşanan bu canlılık, piyasada işyerin yavaş yavaş yoluna girmeye başladığını gösterirken, bu durum en çok da kuaför esnafını sevindirdi.

 

İŞLER YOLUNA GİRMEYE BAŞLADI

Aylardır hükümetin yaptığı mali yardımlarla ayakta kalmaya ve geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını anlatan Erzurumlu kuaför Kadir Çelebi, “Pandemi sebebiyle son 1,5 yıldır büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Önceki normalleşme dönemlerinde bile insanlar kuaförlere gelmekten çekiniyordu. Ama bu kez öyle değil. İşler yavaş yavaş yoluna girmeye ve normale dönmeye başladı. Geride bıraktığımız üç bayramda da deyim yerindeyse sinek avlamıştık. Ama bu bayram öncesinde müşterilerimize artık sıra vermek durumunda kalıyoruz. İnşallah ilerleyen günlerde ve dönemlerde bu Covid belasıyla yine karşı karşıya kalmayız. Çünkü çok zararımız oldu, çok mağdur olduk. Devletin yaptığı yardımlar da olmasaydı, halimiz ne olurdu bilmiyoruz!” diye konuştu.

 

VATANDAŞLAR DA ÇOK UMUTLU

Öte yandan vatandaşlar da, bu normalleşme döneminin son normalleşme dönemi olmasını arzu ettiklerini belirterek, “Umarız bundan sonra yeni kısıtlama ve kapanmalarla karşı karşıya kalmayız. Biz de eski günlere geri dönüş için konsantre olmaya çalışıyoruz. Yaklaşan bayram nedeniyle ilk işimiz de, gönül rahatlığıyla kuaförlere gitmek oldu. Bu bile eski coşkumuzu yeniden kazanmaya başladığımızı gösteriyor. Umuyoruz işler yolunda gider, vaka sayıları artmaz ve herşey eskiye döner. Çünkü hem ekonomik hem de psikolojik olarak çok zor günler geçirdik” dediler.