03 Aralık 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > LiMDAŞ BiR MUCiZE ŞiRKET

LiMDAŞ BiR MUCiZE ŞiRKET

30.03.2018 17:12 12 14 16 18 yazdır
ÜLKEMİZDE HAVALANDIRMA VE ISITMA-SOĞUTMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE FAALİYET GÖSTEREN İRİLİ-UFAKLI 300 KADAR İŞLETME İÇİNDE, İKİ CESUR YÜREK TARAFINDAN 10 YIL ÖNCE KURULAN LİMİDAŞ İLK 20’DE ERZURUM’UN GÖĞSÜNÜ KABARTIYOR.
LiMDAŞ BiR MUCiZE ŞiRKET
YENİGÜN  olarak sadece Erzurum’da değil, bölgedeki tüm illerde, hatta Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de ve daha birçok şehirde “hava”sını atan, “hava”ya hava katan, caka satan bir “yerli malı şirket”i, Limdaş’ı vitrine çıkartalım istedik. Limdaş, Lim’on ve Daş’kesen ortaklığının ürünü bir marka.
İki ortağın soyadlarının ilk hecelerinin birleşiminden ortaya çıkan Limdaş, fazla değil 10 yılda sadece Erzurum’un değil, ülkenin önemli markalarından birisi olmayı başarmış bir “mucize şirket.” 
SADECE İLK MEKTEP! 
Elbet bir sihirli değnek dokunmamış onlara. Bir işadamı düşünün ki, eğitimi yok gibi, sadece ilk 
mektebi okuyabilmiş. Dağ Mahallesi’ndeki küçük bir gecekonduda yaşam mücadelesi veren, duvarcı ustası hasta bir babanın 7 çocuğundan birisi olarak hayat mücadelesine, Gülahmet’teki bir anahtarcı dükkanında çıraklık yaparak girişmiş, sonraki yıllarda “kader birliği” yaparak bugünlere gelmeyi başardığı ortağı Bülent Daşkesen ile birlikte çalışarak, üreterek, ürünlerini, toplumun ihtiyaç ve beklentilerine göre çeşitlendirip, basamakları üçer beşer tırmanarak zirveye ulaşmış bir isim Halil Limon! 
AMAÇ SOBA YAPMAK 
Bugünün önemli markası Limdaş’ın temelleri, Mahallebaşı’nda 40 metrekare bir dükkanda atılmış. Her iki ortağın da hedefinde Limdaş diye bir şirket ve havalandırma sistemleri diye bir uğraş yokmuş elbet. Her iki genç girişimcinin hedefi, öncelikle soba yapıp, satmak. “Dükkanımızı açtığımızda öyle sıkıntıdaydık ki, cebimizde sadece 10 liramız vardı. Sac almışız, keseceğiz ama makasımız yok. O günleri düşünüyor, bir de bugünümüze bakıyor, ‘Bu iş Allah’ın yardımının dışında başarılmaz’ diyorum. Tabi, anamızın, babamızın duasını da unutmamak gerek” diyen Halil Limon, havalandırma işine nasıl başladıklarını ve hayat hikayelerini, YENİGÜN’e şöyle anlattı: 
LİMDAŞ NASIL DOĞDU 
“Dükkanımızın ismini Güler Anahtar koyduk. Yıl 1992. Öncelikle soba yapıp, satıyoruz. Giderek piyasa
da tutunmaya ve tanınmaya başladık. Yaklaşık 16 yıl Mahallebaşı’nda faaliyet gösterdik. İlerleyen zamanda sobacılığın yanında başka işler yapma düşüncesi bizi arayışa zorladı. Öteden beri havalandırma sistemleri ilgimi çekiyordu. Hurdacıdan çürük bir havalandırma borusu aldım, inceledim. Kolayıma geldi, yapmaya karar verdik. Erzurum’da havalandırma işini kimse 
bilmiyor, insanlar, lokantalarda, pastanelerde, kokuya, dumana katlanarak oturuluyorlardı. Havalandırma sistemleri yapmaya başladığımızı duyan bize yöneldi. Kebap ocaklar ve lokanta bacaları yapıyorduk. Giderek işimiz büyümeye başladı. Güler Anahtar yer olarak bize kafi gelmiyordu. Kararımızı verdik, 2008’de Sanayi Semti’nde, 90 metrekare büyüklüğünde bir yer tuttuk. İsmimizi Limdaş olarak değiştirdik ve orada üretmeye başladık.” 
KEŞKE DAHA BÜYÜK YAPSAYDIK Mahallebaşı’ndaki sobacı dükkanını, bir ücret talep etmeksizin birlikte çalıştıkları arkadaşlarına bırakan Halil Limon, sözlerine şöyle devam etti: “- Bülent Bey (Daşkesen) ile 26 yıldır beraberiz. Ustam, Gülahmet’te, halen daha işinin başında. Anahtarcı Sebahattin Usta (Yiğit) olarak bilinir ve tanınır. Ellerinden öperim, çok emeği vardır üzerimizde. 3 yıl Sanayi’de çalıştık, daha da büyüdük. Sonuçta Birinci Organize Sanayi’de yer almaya ve fabrikasyon sistemine geçmeye karar verdik. Bugün üretimlerimizi 
gerçekleştirdiğimiz fabrikanın yerini, kıran kırana bir mücadele sonrasında, normal fiyatının iki katı bir rakama satınaldık. Kapalı alanı bin 600 metrekare. Anlayacağınız 40 ve 90 metrekare bir yerden, birden bin 600 metrekare yere gelmek! Çok şaşkındık. ‘Bu kadar büyük yer neyimize’ diyorduk, şimdi sığmıyor, ‘keşke daha büyük yer yapsaydık’ diye de hayıfl anıyoruz.”
HAYALLERE SIĞMAYAN 
BİR BÜYÜME 
Sanayi Semti’nde faaliyet gösterdikleri 3 yıl içinde büyük işler almaya ve büyük ihalelere girmeye başladıklarını belirten, bu arada Ak Parti’den Palandöken Belediye Meclisi Üyesi olarak siyasete giren, aynı zamanda MÜSİAD Erzurum Şubesi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği’ne de seçilen Halil Limon, “Sistem bizi fabrikalaşmaya zorladı. İşimiz büyüdükçe yeni bilgilere ve makinelere ihtiyaç duyar olduk. Fuarlara katılmaya başladık. Her fuarda bilgimiz, görgümüz bi
raz  daha arttı. Araştırdım, öğrendim, öğrendiklerimi çalışanlarıma da öğrettim. Burası bir kolej gibi oldu. Yanımızda yetişen 3, 4 arkadaşımız bizden ayrıldı, 
kendi işlerini kurdular. Makasla sac kesen bir küçük dükkandan, buraya gelmek, hayallere bile sığmıyor. Otomasyona geçtik. En kaliteli ve modern makineler le çalışıyoruz. Örneğin önceden 10 dakikaya çıkardığımız bir kanalı, makine şimdi bir dakikada ve de hatasız yapıyor” diye konuştu. 
İSTANBUL’DA DA ŞANTİYE VAR 
Limdaş olarak Erzurum’un dışına çıktıklarını, İstanbul’da bile şantiye kurduklarını vurgulayan Halil Limon, Ilıca’nın Ovacık Beldesi Toprakkale Köyü’nden başlayan hayat hikayesini anlatırken, “Her şeyin güç, her şeyin varlık, her şeyin para olmadığını” özellikle vurguladı. Havalandırma sistemleri üzerine ülke 
genelinde 300 kadar irili-ufaklı tesis bulunduğunu vurgulayan Limon, sözlerini şöyle noktaladı: “- Sektörümüzde 300 firma içinde ilk 20’deyiz. 10 yılda biz bu noktaya geldik. Dediğim gibi, bunları biz 
hayal edemezdik. Ama Rabbim nasip etti, şükrediyorum. Bu başarıda atamıza hürmetimizin ve gösterdiğimiz saygının da payı olduğu inancındayım. Ana, baba duası almış birisi olarak çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. Bölgede her ilde varız. Sıcak aylarda müşteriler sıraya giriyor. Ama kışın sanki de duruyor, Batı illeri için çalışıyoruz. Kış aylarında personele çıkış vermiyor, kendi yağımızla kavruluyoruz. Bir aile gibi, yolumuza devam ediyoruz. Amacımız daha büyük hamleler yapmak, hem kent, hem ülke ekonomisine katkı sağlamak.” 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri