Yerel Haber Girişi : 06 Mart 2021 17:18

Mart karına devam!

İlkbahara “merhaba” diyen ve son yılların en yağışsız kış mevsimini geçiren Erzurum’da, Meteoroloji’den yeni bir kar yağışı uyarısı geldi.


İlkbahara “merhaba” diyen ve son yılların en yağışsız kış mevsimini geçiren Erzurum’da, Meteoroloji’den yeni bir kar yağışı uyarısı geldi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün haftalık hava tahmin raporuna göre; Erzurum’da Pazar ve Pazartesi günleri kar yağışlı geçirilecek. Haftanın en yüksek sıcaklığının 6 derece ile bugün kaydedileceği Erzurum’da, en düşük hava sıcaklığı ise, 1 derece ile Salı günü ölçülecek. Erzurum’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Mart ayında da değişmemesi beklenirken, kar yağışının ise aralıklarla ve yer yer olacağı tahmin ediliyor. Bu yıl kaydedilen iklim ve mevsim değişikliklerinin Erzurum’a has bir durum olmadığı ifade edilirken, bu durumun Türkiye’nin tamamı için geçerli olduğunun altı çiziliyor.

 

ERZURUM’DA YAĞIŞ MİKTARI DÜŞTÜ

Bu yıl Türkiye’de oldukça ilginç bir kış mevsimi geçirildi. Karlar diyarı olarak adlandırılan Erzurum, belki de kara en çok hasret kaldığı bir mevsimi yaşarken, uzun yıllardır kar yüzü görmeyen şehirler bile bu yıl Erzurum’dan çok daha fazla yağış gördü. Erzurum’da iklimlerin genel anlamda değişkenlik göstermesi, barajların sayısındaki artış ve küresel ısınmanın etkileri olarak gösterilirken, ilerleyen yıllarda bu değişikliklerin çok daha dikkat çekici bir noktaya ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

TERMOMETRELER BU YIL HİÇ ÜŞÜMEDİ!

Uzmanlar, “Erzurum’da hemen her kış mevsiminde termometreler sıfırın altında 25-30’u görürdü ve bu durum süreklilik taşırdı. Ancak bu yıl sıcaklıklar 20’nin üzerine bile sadece birkaç kez çıktı. Onun dışında hava sıcaklıkları hep artı değerlerde kaldı ya da çok soğuk olmadı. Hava sıcaklıklarında bu kadar keskin ve bariz bir düşüş beklenmemiş olsa bile Türkiye genelindeki durum göz önünde bulundurulunca meselenin bu yıla mahsus bir durum olduğu düşünülebilir” diye konuştu.