Yerel Haber Girişi : 26 Kasım 2021 09:45

Matbaacı esnaf zorda!

Matbaa, Kitap-Kırtasiye, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, dolardaki hareketliliğin matbaacılık sektörünü de vurduğunu söyledi.

Erzurum Matbaa, Kitap-Kırtasiye, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, “Kağıt ve kartonda tamamen dışa bağımlıyız” dedi.

Matbaa, Kitap-Kırtasiye, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, Dolar/TL kurundaki sert dalgalanmanın matbaacılık sektörünü de vurduğunu söyledi. Girdilerinin büyük çoğunlukla ithal kalemlerden oluşan matbaacılık sektörünün, uzun yıllardır döviz kurlarındaki aşırı artış nedeniyle büyük bir maliyet artışına katlandığını kaydeden Karaca, “Son olarak dövizdeki sert artışlar sektördeki ticari faaliyeti de durma noktasına getirdi. Türkiye’de 1936’da kurulan ve 2005 yılına kadar aralıksız kâğıt üretiminin yapıldığı SEKA Kâğıt Fabrikalarının özelleştirilip, ardından da kapatılmasından sonra kâğıt ve kartonda tamamen dışa bağımlı hale geldik” hatırlatmasında bulundu.

İŞLERİMİZ DURMA NOKTASINA GELDİ

Türkiye’de kâğıt ham maddesinin ara mamulü olan selülozda da yüzde 100 dışa bağımlı hale gelindiğini anlatan Hikmet Karaca, “Kâğıdın yanında, matbaa mürekkepleri, yardımcı kimyasallar ve nakliye gibi kalemler de dövizdeki artışlardan doğrudan etkileniyor. Meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu, kâğıdın döviz bazında kaça satılacağını yüzde kaç zamlanacağını bilemiyor. Çünkü kâğıt toptancıları da vadeli ve çekli satışları durdurmuş vaziyette. Matbaacılık sektöründe işlerimizin yüzde 50’ye yakınını fatura, irsaliye ve diğer resmi evraklar oluşturuyordu. Vergi mükellefleri zorunlu olarak E Fatura ve E Arşive geçirilince, o işler de tamamen elimizden gitti. Gerek yasalardaki değişiklikler, gerekse dövizin aşırı yükselmesi işlerimizi tamamen durma noktasına getirdi” dedi. 

NEREDE DURACAĞI BİLİNMİYOR!

Kâğıdın ne kadar zamlanacağı ve fiyat artışlarının nerede ve ne zaman duracağının henüz belli bile olmadığını dile getiren Erzurum Matbaa, Kitap-Kırtasiye, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, “Çünkü Merkez Bankası’nın bile ön göremediği bu döviz artışının nerelere gideceği yönündeki belirsizlik hala devam ediyor. Bu da sektörü büyük bir belirsizliğin içerisine sürüklüyor” ifadesini kullandı.