19 Ocak 2021 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Bilal UYGUR > MEHMET SEKMEN GİDER Mİ, KALIR MI?
Bilal UYGUR

MEHMET SEKMEN GİDER Mİ, KALIR MI?

02.11.2018 09:12 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Bilal UYGUR

         Yerel Seçimler yaklaşırken siyaset kazanı kaynamaya, dedikodular artmaya ve aday adayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. En çok merak edilen konu ise Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN’in devam edip etmeyeceği.

            Bu günlerde hemen hemen her yerde bu konu konuşuluyor. Herkes kendince fikrini beyan ediyor. Kendince nedenleri sıralayıp kesin gider diyen de var kesin kalır diyen de. Kalmalı diyen de var gitmeli diyen de. Kalmalı veya kalır ile gitmeli veya gider arasında fark var mı peki? Elbette. Kalmalı veya gitmeli kemiyete, kalır veya gider keyfiyete bağlıdır. Marifetin iltifata tabi olduğundan hareketle olumlu icraatların övgü, maksadını aşan eylemlerin de yergi ile karşılık bulacağı kesindir.

            Mehmet SEKMEN’in adaylığına bu açıdan şarta bağlı olarak kalır mı bilmem ama bir keyfiyete kurban edilip gönderileceğini hiç sanmıyorum. Recep Tayyip ERDOĞAN’nın kendi tasarrufuyla gönderdiği birinin karizmasını çizeceğini de düşünmüyorum. Adaylığı düşünenler de bunu böyle düşünmüş olacaklar ki daha alenen ortaya çıkan olmadı.

Dolayısıyla altını çizerek fikrimi belirteyim ki Mehmet SEKMEN KALIR.

Mehmet SEKMEN ile ilgili dedikodudan mütevellit bir takım “sözde” iddialar, şikâyetler serzenişler ve memnuniyetsizlikler var. “Sözde” diyorum çünkü bunların hiçbirinin daha can bulup ete kemiğe bürünüp bir yere iletildiğine, hukuki boyut kazandığına veya belgeleriyle yayınlandığına şahit olmadım. Hatta en son Başkan SEKMEN katıldığı bir televizyon programında herkese rest çekerek iddiaları ispat ederlerse bugün görevimden istifa eder adaylıktan da çekilirim dedi. Bu meydan okumaya rağmen ortada hala somut bir şey yok. Bunu şunun için söylüyorum şahsen ben eğer bu iddia sahiplerinden biri olsam kesinlikle üç maymunu oynamazdım. Eğer bu iddialar bir belgeye dayandırılarak AK Parti Genel Merkezine iletilmişse bunların dikkate alınıp alınmayacağını göreceğiz yok iletilmemişse üzerine bir bardak su içilmesinde fayda var ki hazmı kolaylaştırsın.

 Şimdi biri çıkıp diyor ki; Sayın SEKMEN’in özelinde belediyenin şirketi müteahhitlik yapıyormuş. Belediye ev yapıyor ve pahalı satıyormuş. Belediye bu fiyata satıyor diye yap-satçılar veya müteahhitler de pahalı satmak zorunda kalıyormuş? Ve hatta Sayın SEKMEN bu arkadaşları evleri pahalı satmaları konusunda tehdit ediyormuş. Şikâyet edin hukuk var denildiğinde yok bir daha belediyeden iş alamayız diyorlarmış. İşgüzarlığa bakın. Belediyeden alacağı olan esnaflara şuradan ev alacaksın deniliyormuş. Böyle bir şey olabilir mi? Burası Patagonya mı? Bu ülkede hukuk denilen bir şey var. Faturan ödenmezse yargı yoluyla veya icra yoluyla alacağını tahsil edersin. Lütfen ama lütfen kimse kimseyi kandırmasın. İnsanların aklıyla dalga geçmeyin. Kusura bakmayın ama kim kime zorla bir iş yaptırabilir?

Belediye ticaret yapıyormuş her alana el atmış. Lokanta pastane işletiyormuş. İşletmesin mi? Kusura bakmayın kimse kimsenin rızkını yiyemez. Ayrıca bunların dediği üzere belediyeyi bir ticaret erbabı olarak kabul edersek, bir ticaret erbabı bir diğer ticaret erbabı ile ilgili olarak malının pahalılığı veya farklı itham ve telkinlerde bulunur mu? Kesinlikle hayır. Her şeyden önce bu etik değil. Dolayısıyla şirketler eliyle işletmecilik yapan belediyeyi eleştirmek de doğru değil. Belediye pahalı satıyorsa aksine siz ucuz satın insanlar sizden alsın hem siz hem insanlar hem de Erzurum kazansın. Yok sizin de işinize geliyor eminim. Açık söylüyorum elinden gelen varsa veya göbeğinden atan, rekabet için daha ucuz mal ve hizmet üretmelidir. Böylece inanın herkes kazanır vatandaş dahil. Bunları bahane ederek Sayın SEKMEN’i suçlayanlar korkarım ki havanda su dövmekten öteye gidemiyorlar.  

Ekibini İstanbul’dan veya şehir dışından getirmiş, Erzurum’da adam mı yokmuş? Daha evvelde belirtmiştim. Bir belediyeyi yönetmek ekip işidir. Ekip olmadan başarılı olma şansınız yoktur. Ama önemli nokta şu ki “gelen ekibin Belediye Başkanıyla birlikte gitmesidir”. Mesele buysa sonuna kadar katılıyorum ama ekibi şuradan getirdi, Erzurum’da kimse yok mu tartışmaları yersizdir.  Bu konuda Recep Tayyip ERDOĞAN’nın bakışı bellidir. Belediyelerin şirketleşmeleri de bence çok doğaldır, doğrudur ve hatta çok zaman gereklidir.

Belediyenin maddi durumu ile ilgili olarak da şunu söylemek lazım. Son dönemlerde çok maliyetli işler yapıldı. Büyükşehir hizmet alanının ve sınırının genişlemesi bile başlı başına bir maliyet artırıcı nedendir. Bunu kabul etmek gerekir. Bu noktada önemli olan gelir gider dengesinin sağlanmış olmasıdır. Son dönemlerde Belediye paylarının düşürüldüğü de unutulmamalıdır. Ayrıca malum tüm ilçeler hatta köyler asfalta kavuştu. Bugün hangi ilçeye gitseniz Büyükşehir Belediyesi’nin elinin değdiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bunlar bir şehir için çok ciddi icraatlardır. Hatta Sayın SEKMEN’in kırsaldaki bu icraatları AK Partiye fazlasıyla oy kazandıracaktır. Sayın SEKMEN Erzurum’u “bir Büyükşehir Belediye Başkanı gibi yönetmiştir”.

Sayın SEKMEN Erzurum’un havasını değiştirmiştir. Parklar mesire alanları eski atıl durumda olan alanların kazandırılması veya revize edilmesi son derece önemlidir. Bir Abdurrahman Gazi Türbesi, Olimpiyat Parkı, 15 Temmuz Parkı ve Mesire Alanı Yıldızkent Mesire Alanı şehrimize ve insanımıza hava aldırmıştır. Erzurumlu olarak Erzurum’daki hizmet alanlarının sınırlı olduğunu da kabul etmek gerekir.

En önemli konulardan biri de şu ki; AK Parti Genel Merkezi olaya dedikodular faraziyelerle bakmıyor. Bu sebeplerde ötürü Sayın Mehmet SEKMEN’in bir dönem daha devam edeceğini düşünüyorum. 

            Hayırlısı olsun inşallah..Allaha Emanet Olun.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.