MHP’NİN HERKÜLÜ “NAİM KARATAŞ


( Her Doğan Güneş; Bir Geceye Muhtaçtır..)
Hani “Cep Herkülü” Naim SÜLEYMANOĞLU vardı, Türkün adını gücünü tüm Dünyaya duyuran. Halteri tuttuğu gibi kaldırır omuzunda tutar sonra da yere fırlatırdı. Efsane bir isimdi. Naim; Ülkemizin buhranda olduğu doksanlı yıllarda Ülke insanı için bir moral, bir nefes, bir umut ve bir hedef oldu. Bense şimdi size başka bir Naim’den bahsetmek istiyorum. Erzurum’da Ülkücü camiaya bir nefes, bir umut, bir moral olan..
Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Başkanı Naim KARATAŞ... 
MHP Erzurum İl Başkanı Naim KARATAŞ, MHP camiasında eski bir isim olmasına karşın aslında siyasette yeni bir yüz sayılır. MHP içerisinde uzun yıllar farklı görevler alan Milli Boksör ve Boks Milli Takım Antrenörü de olan Naim KARATAŞ’ın ilginç bir hikâyesi var. 
Her Doğan Güneş; Bir Geceye Muhtaçtır…
Tıpkı bu söz gibi Naim Karataş’ın hikâyesi de sabır ve mücadele ile dolu. KARATAŞ, 2009 ve 2014 yıllarında MHP İl Başkanlığına aday oldu ancak kazanmak nasip olmadı. Buna rağmen ne davasına ne partisine küsmedi, kızmadı. Bırakıp gitmedi. Davasına hizmete ve bir yandan da siyasi mücadelesine devam etti. Ahmet ANATEPE 2015 yılında istifa edince yerine Bülent Yazıcı Yönetim Kurulu kararı ile İl Başkanı oldu. Bülent YAZICI da yaklaşık 6 ay sonra görevinden istifa etti. Açıkçası MHP’nin en soluk dönemi bu dönemler oldu. MHP bu dönemde neredeyse “Tabela Partisi” oldu...Partiye doğru dürüst kimse gitmiyor, faturaları dahi ödenmiyor tabiri caizse in cin top oynuyordu.
“Her son yeni bir başlangıçtır” derler ya; Bülent YAZICI’nın bu istifası ile Erzurum MHP’de nihayet Naim KARATAŞ dönemi başladı. Naim KARATAŞ, Bülent YAZICI’dan emaneti 2016 yılı Haziranında devraldı. 2017’de, 12. Olağan İl Kongresinde camianın bir diğer efsane ismi Cezmi POLAT ile girdiği yarışı 220 oya karşılık 330 oy alarak kazandı ve MHP’nin Erzurum İl Başkanı oldu. Böylece belki de en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdi.  Ama bu kez “Atanmış İl Başkanı” değil “Seçilmiş İl Başkanı” olarak yoluna devam etti. 
MHP Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Erzurum’da da siyasetin olmazsa olmazı, mihenk taşıdır. Ama partili partisiz herkesin kabul ettiği üzere Erzurum’da uzun bir süre sanki MHP’nin üzerine ölü toprağı seriliydi. Özellikle Naim KARATAŞ’a kadar ne doğru dürüst bir İl Başkanı ne de elle tutulur bir siyaset anlayışı görülemedi. Elbette İsimleri yargılamak bizim işimiz değil. Sonuçta hepsi kendince bir sorumluluk almış ve gereğini yapışlardır. Zaten MHP’nin de Sayın Naim KARATAŞ’ın da geçmişle ilgili bu tarz bir sorunu yok. Bizimki de sadece bir durum tespiti. 
Naim KARATAŞ İl Başkanlığı döneminde siyaseti yeniden öğrendi diyebiliriz. En azından siyasetin retoriğini ve kurallarını öğrendi. Demek ki koltuğa oturunca veya sorumluluk alınca her şey biraz daha farklı oluyor. Bu arada şunu söylemeden geçemeyeceğim; Naim Başkan koltuğu dolduran koltuğunun hakkını da veren bir İl Başkanı. Peki Naim BAŞKAN’ın göreve gelmesiyle Erzurum MHP’de ne gibi değişiklikler veya gelişmeler oldu. Gelin isterseniz hep birlikte biraz da buna göz atalım.  
Naim KARATAŞ;
-Neredeyse “Tabela Partisi” haline gelmiş bu “Köklü Çınarı” yeniden ayağa kaldırdı. İtibarını yeniden kazandırdı. Uyuyan Aslanı uyandırdı.
-Her şeyden önce partideki ayrılıkları bitirdi. İl Başkanlığı için adı geçen, rakibi olabilecek kişileri de evvelce İl Yönetimlerinde, İlçe Başkanlıklarında ve Ülkü Ocaklarında görev yapmış partinin önemli isimlerini de dışlamadı aksine onlara kucak açtı. Bugün MHP’nin Erzurum İl Yönetiminde;bir dönem adı İl Başkanlığı için geçen MHP’nin Eski Palandöken İlçe Başkanı Cihan AKSAKAL, Erzurum Ülkü Ocakları Eski Başkanlarından Av. Bilgin ERTAŞ, Ülkücü camianın sevilen isimleri Bülent DADAŞ, Zülküf TANAS, Hasan YAMAÇ, Yusuf KOÇ ile basın camiasının önemli ismi ABB Başkanı-Gazeteci Mehmet Musa ÇAKIR gibi önemli ve kıymetli isimler var. Bu isimlerin bir araya gelmesinde elbette Ülkücülük duygusu, Parti aidiyeti ve bilinci var ama Naim KARATAŞ’ın emeği ve rolü de yadsınamaz. Bu isimler hizmet için bir araya geldi. Ekibin lideri de büyük bir ön kabul ve koalisyon ile Naim KARATAŞ oldu. Böylelikle birlik ve beraberlik sağlandı, parti “yekvücut tek yumruk” haline gelerek ayrılıklara, hiziplere fitne ve fesata kapıyı kapattı.
-Başkan;15 Temmuz Darbe kalkışmasında teşkilatıyla birlikte “savaş” meydanında ardından da sahada yer aldı, gece gündüz koşturup tüm Erzurum ile birlikte nöbet tuttu.  
-Bir dönem MHP Lideri Devlet BAHÇELİ ile Ozan ARİF arasında bir polemik yaşandığında Başkan, hiç teklemeden tereddüt etmeden dimdik bir şekilde çok net ifadelerle Ozan ARİF’e karşı durdu ve Devlet BAHÇELİ’nin yanında oldu. 
-2017 Yılı referandumunda çok büyük gayret gösterdi hatta o dönem AK Parti tabanından dahi kendi partilerinden bile daha çok çalıştı diye çok takdir topladı. 
-Tekrarlanan İstanbul Yerel Seçimleri için Cumhur İttifakı Adayı Binali YILDIRIM’ı desteklemek için teşkilatıyla, İstanbul’daki MHP’li ve Ülkücü camia ile birlikte devasa bir gayret gösterdi. 
-Doğalgaz fiyatlaması ile ilgili olarak bir dönem Bayburt ve Gümüşhane bölgesi için %9 “Bölge İndirimi” için Erzurum’un dışında tutulmasına tepki gösterdi. 
-Güney İlçeleri olarak bilinen Hınıs, Tekman, Karayazı ve Karaçoban için de çalışmalar yaptı. Bu bölgeleri dışlanmış ötekileştirilmiş olmaktan çıkardı. Erzurum’u bir bütün olarak ele alıp bu bölgelerin de MHP için müdahale ve mücadele edilmesi gereken bölgeler olduğunun önemini hatırlattı. 
-MHP’nin Erzurum siyasetinde çok büyük bir yeri olduğunu, “ben” değil “biz” anlayışının ön plana çıkmasını sağladı. Siyaseti siyaset için değil vatandaş için ülke için şehir için yapan bir siyaset anlayışı getirdi. Bayrağı en yükseğe taşıma hedefini koydu. 
Yukarıda saymaya çalıştıklarım benim görebildiklerim, duyabildiklerim veya bir şekilde şahit olabildiklerimdir. Zaten mesele tek başına salt siyaset yapmak değil davayı ve bayrağı en uca dikmektir.
Bu manada Başkan Naim KARATAŞ’ı tebrik ediyorum. Yolu açık olsun diyorum. Umarım değişmez ya da bir güç zehirlenmesi yaşamaz. Elbette ki yarını Allah bilir ama Naim KARATAŞ’ı farklı siyasi kulvarlarda göreceğimiz günler yakındır diye düşünüyorum.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.