Yerel Haber Girişi : 25 Kasım 2021 10:44

Otomotiv fiyat KURbanı

Otomotiv fiyat KURbanı

Kurdaki yükseliş, bütün sektörleri olduğu gibi, otomotiv sektörünü de çıkmaza soktu. Çip krizi ve ithalat girdileri derken, pandemi sebebiyle gidilen üretim kısıtlaması yüzünden darboğaza giren otomotiv sektöründe ikinci el piyasasında ibre adeta tavana vurdu. Fiyatların sürekli arttığı ikinci el otomobil piyasasında, artış oranı yüzde 100’leri çoktan aştı. Pandemi öncesi dönemde piyasa değeri 30 bin lira olan otomobil, 100 bin bandına doğru tırmanırken, 30 bin liraya otomobil bulmak neredeyse hayal oldu. Süreçten kazançlı çıkanlar, ikinci el otomobil alım satımı yapanlar olurken, sıfır kilometre otomobil satışı yapılan plazalarda ise, araç tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Elinde araç bulunan galericiler, sürekli artan fiyatlar karşısında kazançlarını katlamayı sürdürürken, araçlarını satanlar ise, araç yenilemek için ekstradan para peşine düşüyor.

 

FİYATLAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Ekonomistler, faiz indirimi ve kur politikası sebebiyle yükselen dövizin otomotiv sektörünü de etkilediğini belirterek, “Sıfır kilometre otomobil üretiminde zaten kısıtlama vardı; kısmen üretimde artış oldu, ancak bu dolaşıma tam olarak yansımadı. İlaveten kurdaki artış sebebiyle fiyatlar sürekli değişkenlik gösteriyor, bu da ithalat problemini beraberinde getiriyor.

 

YÜKSELİŞ TÜM DÜNYADA SÖZ KONUSU

Dolarda sadece Türkiye’de değil, tüm dünya genelinde bir dalgalanma ve yükseliş söz konusu. Dolayısıyla bu durum üretim maliyetlerini doğrudan ilgilendirdiği için üretim hedeflerini de etkiliyor” diye konuştular.

Sürecin tüm dikkatleri ikinci el piyasasına çektiğini kaydeden ekonomistler, “Şu anda ikinci el piyasası çok yoğun hareketliliğin yaşandığı bir sektör haline geldi. Elinde özellikle üst segment araç bulunanlar bu süreçten en çok kazançlı çıkanlar oluyor” dediler.