Yerel Haber Girişi : 07 Nisan 2021 11:41

Sağlık Müdürü Bedir’den aşı çağrısı

Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir, sosyal medya hesabından aşı çağrısında bulundu. Bedir, 65 yaş ve üzeri grupta olanlarla ilgili olarak dikkat çeken bir yoğun bakım detayını da paylaştı.

Bedir “65 yaşın üzerinde olup, Covid nedeniyle Şehir Hastanemizin yoğun bakımlarında takip ettiğimiz hastalarımızı incelediğimizde; bu hastalar içinde çift doz aşısını yaptırıp üzerinden 14 gün geçmiş hiç kimsenin olmadığını gördük” diyerek, hiç aşı yaptırmamış 11 yaşlı vatandaştan çoğunun entübe halde yoğun bakım tedavisi gördüğünün altını çizdi. İl Sağlık Müdürü Bedir, aşıların beklenen etkiyi fazlasıyla sağladığını kaydederek, “Şuan elimizde gerçekten güçlü bir silahımız var, vakit kaybetmeden sırası gelen her vatandaşımız aşılarını mutlaka yaptırmalılar. Biontech aşısı için Mareşal Çakmak Devlet Hastanemiz, Sinovak aşısı için de Aile Hekimliklerimiz ve tüm hastanelerimiz sizleri bekliyor!” ifadelerini kullandı.

 

AŞI KİMLER İÇİN DAHA ÖNEMLİ?

Erzurum’da tüm şehirlerle eş zamanlı olarak Mareşal Çakmak Devlet Hastanesi’nde Pfizer/Biontech aşısının uygulanmasına başlandığını hatırlatan İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bazı uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.

Dr. Bedir, şunları paylaştı: “Henüz aşılarını yaptırmamış 65 yaş üstü tüm büyüklerimizi, 60-64 yaş arası insanlarımız ve eşlerini, aşı öncelikli kronik hastalıkları olanları (Kanser hastaları, morbid obezite, ümmünsupresif tedavi alanlar, ALS, DMD, SMA, Down Sendromu ve Diyaliz hastaları, organ doku nakli olanlar, idari izne esas yüksek riskli hastalar) ve aşı tanımlanmış diğer tüm grupları aşılanma için bekliyoruz”

 

“BİZ HAZIRIZ VE BEKLİYORUZ…”

Biontech aşısının sadece Mareşal Çakmak Devlet Hastanesi’nde yapıldığının altını çizen Bedir, “Aile hekimliklerimiz ve tüm hastanelerimizde İnaktif Sinovac aşısının uygulaması devam etmektedir. Aşı tanımlanmış tüm vatandaşlarımız, Alo 182 veya MHRS randevu sisteminden Sinovac ya da Biontech aşılarından birini tercih edip randevu alarak aşılarını yaptırabilirler. Aşı tanımlanmış herkesin zaman kaybetmeden, mümkün olan en kısa sürede randevu almaları ve aşılarını yaptırmaları çok çok önemli. Covid-19' u hep beraber, tedbirlerle ve aşılarla yeneceğiz. Biz hazırız, bekliyoruz” şeklinde konuştu.