Yerel Haber Girişi : 02 Nisan 2021 17:35

“Şehrini tanı kültürünü koru” projesi ilerlemeye devam ediyor

Öğrencilerin farklı kültürel enginliklerle tanışması ve teknolojik gelişmelerden faydalanabilmesi için geliştirilen ve gün geçtikçe büyüyüp önemli hale gelen “Şehrini tanı kültürünü koru" projesi meyve vermeye devam ediyor.   
Erzurum Yakutiye Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Selçuk Göçgen ve Antalya Çolaklı Yahya KURT Ortaokulu Matematik öğretmeni Yunus Yıldırım öncülüğünde hazırlanan, ulusal düzeyde 8  ve uluslararası düzeyde 1 okulun ortak katılımcı olduğu eTwinning projesi “Şehrini Tanı Kültürünü Koru” projesinde işbirliği içerisinde çalışmalar devam ediyor.
Yakutiye İlçesinde yer alan Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu İmam Hatip Öğrencilerinin de  yer aldığı  “Şehrini Tanı Kültürünü Koru” projesinde yapılan etkinliklerle öğrenciler hem keyifli vakit geçirip hem farklı kültürleri tanımaya imkanı yakalıyor.
Projede Ankara’dan Şehit Oğuzhan Yaşar İmam Hatip Ortaokulu’ndan Dilek Özçelik ve öğrencilerinin Taceddin Dergahından hazırladıkları İstiklal Marşımızın Kabulü ile ilgili programı projede yer alan Türk ve Azeri ortaklara online olarak canlı bir şekilde gerçekleştirdiler. Programda İstiklal Marşımızın yazılma aşamaları ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy hayatı konu alındı. 
Proje ortaklarından  Azerbaycan School lyceum 220’den Nahida HUSEYNOVA  ile birlikte öğrenciler Türk arkadaşlarına 21 Mart Nevruz Bayramının Azerbaycanda nasıl kutladıklarına ait hazırladıkları programı online olarak sundular. Türk öğrencilerin ilgisini en çok Azeri öğrencilerin bayram için giydikleri milli kıyafetler ile rengarenk hazırladıkları boyanmış yumurta çekti. Programın sonunda sokakta yakılan Nevruz ateşi ise ayrıca ilgi çeken görüntüler arasında yer aldı.  
Projedeki öğrenciler kendi şehirlerine ait manileri atışma şeklinde yaparak hem ülkemizde hem de kardeş ülke Azerbaycan’daki unutulmaya yüz tutmuş kültürler yeniden canlandırıldı.
Projenin önümüzdeki ay çalışmaları arasında öğrencilerin mutfağa girerek yöresel yemekleri yapması ile projede yer alan herkesin eğlenceli vakit geçireceği belirtildi.
İnsanlığın hafızasını oluşturan somut ve soyut değerlerin bütünü olan kültürel mirasın tüm bileşenleri yaşamımıza derinlik ve zenginlik katmakta ve geleceğin şekillenmesinde toplumların ortak hareket noktalarını oluşturmaktadır. Bu nedenle bu projede şehrimize ve farklı şehirlere ait kültürel mirasın tanınması ve yok olmaya yüz tutmuş kültürel unsurlar tekrar hatırlanarak yaşatılmış olacaktır. Aynı zamanda öğrencilerimiz pandemi nedeni ile uzaktan eğitim modellerden yararlanarak  teknolojiyi yararlı kullanmalarını sağlanacaktır. Ayrıca projedeki öğrenciler birbirlerine yaşadıkları şehir ve ülkeleri tanıtarak unutulmaz bir deneyim yaşayacaklardır.
Projede yer alan öğrenciler gerek yurt içinden gerekse yurt dışından yörelere ait yemek, halkoyunları, mani, türkü gibi kültürel unsurlara ait eğlenceli çalışmalara katılacaklar.  Öğrencilerin hayatlarında ilk kez böyle bir deneyim yaşamalarının kendilerinin gelişimi açısından çok iyi olduğunu, proje kapandıktan sonra projede tanıştıkları gerek  Türk öğrenciler ile gerekse İtalyan öğrencilerle iletişimi devam ettireceklerini söylediler.