Yerel Haber Girişi : 25 Eylül 2021 12:25

Soğuklar erken çöktü!

Son iki gündür yağan yağmurun da etkisiyle hava sıcaklıkları Erzurum’da büyük ölçüde düşüş kaydetti.

Erzurum’daki hava sıcaklıklarındaki düşüş dikkat çeken boyutlara ulaştı. Son iki gündür yağan yağmurun da etkisiyle hava sıcaklıkları büyük ölçüde düşüş kaydederken, Palandöken’in yüksek kesimlerine ve güney ilçelerin kırsalına kar düştüğü öğrenildi. Haftanın en düşük sıcaklığının 17 derece ile bugün ve yarın kaydedileceği Erzurum’da, Pazartesi gününden itibaren sıcaklıklar yeniden yükselişe geçecek ve 21 dereceye kadar çıkacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı haftalık hava tahmin raporuna göre; Erzurum’da hava sıcaklıkları önümüzdeki haftadan sonra kademeli olarak yeniden düşüşe geçecek.

Gündüz sıcaklıkları Cumartesi ve Pazar günleri 17, Pazartesi günü 21, Salı ve Çarşamba günleri ise, 20 derece olarak ölçülecek. Gündüz sıcaklıklarındaki düşüş, Erzurum’da gece sıcaklıklarını da etkileyecek. Erzurum’da en düşük gece sıcaklığı da, yine Cumartesi ve Pazar günleri 2 derece olarak kaydedilecek. Pazartesi ve Salı gününün gecesinde termometrelerin 4 dereceyi göstereceği Erzurum’da, Çarşamba gece sıcaklığı ise, 3 derece olacak.

 

KIŞ MEVSİMİ SERT VE SOĞUK MU GEÇECEK?

Erzurum’da havaların erken soğumaya başlaması, akıllara NASA ve Meteoroloji uzmanlarının bir süre önce yaptığı açıklamaları getirdi. Uzmanlar, dünyanın 2021 yılında kurak bir dönemden geçtiğini, önümüzdeki kış mevsiminin de bir o kadar soğuk ve sert geçeceğini açıklamıştı. Türkiye genelindeki sıcaklık düşüşleri, söz konusu tahminlerin gerçekleşme ihtimalinin büyük olduğunu düşündürürken, Meteoroloji’den

“23.09.2021 Perşembe gece saatlerinden başlayarak, 26.09.2021 Pazar sabah saatlerine kadar tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz iç kesimleri, iç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da hafif zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” şeklinde zirai don uyarısı bile yapıldı.