Yerel Haber Girişi : 11 Mart 2021 13:00

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

Salgınla mücadele kapsamında Türkiye’de başlayan yeni normalleşme dönemiyle birlikte kısıtlamalar da büyük ölçüde ortadan kalktı.


Salgınla mücadele kapsamında Türkiye’de başlayan yeni normalleşme dönemiyle birlikte kısıtlamalar da büyük ölçüde ortadan kalktı. Erzurum’un aralarında bulunduğu birçok ilde kahvehane ve lokantaların açılmasıyla beraber piyasalardaki canlılık da artmaya başladı. Esnafın yüzünün gülmeye başladığı Erzurum’da, vaka sayılarının artmaya başladığı yönündeki iddia ise, tedirginlik yarattı. Vaka sayılarıyla ilgili olarak yapılan haftalık güncellemelerde Erzurum’da tırmanışın söz konusu olduğu ifade edilirken, risk kategorisinde “orta riskli” olan Erzurum’un turuncu renge döndüğü konuşulmaya başlandı. Vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde Erzurum’daki risk oranının da yükselmiş olacağı, bunun da kısıtlamaları yeniden gündeme getirebileceği ifade edilirken, bu kapsamda okullardaki yüz yüze eğitime yeniden ara verileceği de belirtildi.

 

GEREKLİ ÖZEN GÖSTERİLMİYOR

Kontrollü yeni normalleşme döneminde dikkat edilmesi gereken kuralların başında mesafe ve maske gelirken, vatandaşların bu konuda gerekli özeni göstermediği gözlendi. Yine virüsün bulaş riskini azaltmak amacıyla temas ortamı oluşturulmaması noktasında sık sık uyarılarda bulunulurken, çoğu işyeri ve işletmenin bu çağrılara da kulak asmadığı izlendi. Tedbirlere karşı sergilenen bu vurdumduymazlık yüzünden salgının yeni bir dip dalgayla tırmanabileceğini ifade eden uzmanlar, bu durumun yeni ve çok daha uzun süresi kısıtlamaları beraberinde getirebileceğini dile getiriyor.

 

VATANDAŞ SELEYİ SUYA VERDİ

Uzmanlar, “Yeni bir dönem başladı ama ne yazık ki vatandaşlarımız kurallara riayet etmiyor, maske ve mesafeyi dikkate almıyor. Temas ortamları oluşuyor, insanlar toplu halde bir araya geliyor. Bunlar virüsün yeniden tırmanışa geçmesini kolaylaştıracak faktörler. Fakat ne yazık ki, bu önemli detayı halen daha kavrayamamış olanlar var. Bu rahatlıkla devam edersek; önümüzdeki günlerde yeni kısıtlama ve karantina tedbirleriyle karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştular.