21 Temmuz 2019 Pazar
Anasayfa > Siyaset > TKDK'dan İlçelere çıkarma!

TKDK'dan İlçelere çıkarma!

25.11.2014 17:04 12 14 16 18 yazdır
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörü Atilla Özlü, 13. Çağrı Dönemi'nde 187 milyon lira hibe ile projeleri beklediklerini ifade etti. Bu kapsamda Uzundere ve Tortum İlçelerinde tanıtım toplantıları düzenlendi.
TKDK'dan İlçelere çıkarma!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum  İl Koordinatörlüğü ile Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ortaklaşa Tortum ve Uzundere ilçelerinde hibe destekleri konusunda tanıtım ve bilgilerinde toplantısı düzenledi. Toplantıların amacı ilçe çiftçi ve esnafının TKDK ile Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığının Kırsal Kalkınma destekleri hakkında bilgilendirilmesidir. Her iki ilçede de düzenlenen toplantılara Tortum İlçe Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Uzundere İlçe Kaymakamı Hacı Arslan Uzan ve Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak, Uzundere Belediye Başkanı M. Halis Özsoy Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, TKDK İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü ile toplantıların düzenlenmesine önayak olan Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rasim Fırat katıldı.

Her iki ilçe toplantısında da söz alan TKDK İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü TKDK'nın 10 Kasım 2014 tarihinde 13. Çağrı dönemine çıktığını TKDK'nın hibe desteklerinden yararlanmak isteyenlerin 12 Ocak İle 10 Şubat 2015 tarihleri arasında projelerini İl Koordinatörlüklerine sunmaları gerektiğini söyledi. Özlü, projelerin kuruma sunulması için önlerinde yaklaşık iki buçuk aylık bir sürenin olduğu bu sürenin projelerin tasarlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulması için yeterli olduğunu belirterek, hibe desteğinden faydalanmak isteyenlerin zaman geçirmeden projelerini hazırlamaları gerektiğini bildirdi.

Dr. Atilla ÖZLÜ, bu çağrı döneminde Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ile Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi adı altında oldukça önemli yatırımların yapılabileceğini belirttikten sonra yatırımların neler olabileceği yönünde oldukça geniş çapta açıklama da bulundu. Bu iki ana yatırım başlığının da çok geniş kapsamlı olduğu bu nedenle yatırımcı ana başlıklara bakarak bana ait bir yatırım kalemi yok dememsi gerektiğini ifade ettikten sonra Özlü sözlerine şöyle devam etti; "Mandıra, kesimhane, salam sucuk sosis yapım yerleri, meyve sebze depoları ve paketleme yerleri, balıkların temizlenmesi konserve edilmesi için yapım işleri ve bütün bu kalemlere ait alet ve ekipmanların alınması, kırsal alanda otel, apart, pastane, kafe, rekreasyon alanları, halı saha yapımından tutun kovan alımı ve imalatı, tıbbı aromatik bitki süsü bitkisi, fide ve fidan yetiştiriciliği için kullanılacak seraların yapımı ve alet ekipman alınımına kadar geniş bir yatırım alanına destek veriyoruz. Şu anki desteklerimiz KDV'den muaf ve net %50 olup yapım işleri, makine ekipman alınımı, mühendislik-mimarlık çizimleri ile danışmanlık ücretlerini ve tabela giderlerini kapsamaktadır" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Kırsal Kalkınma Destekleri hakkında ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde kırsal Kalkınma Şube Müdürü Metin HANOĞLU tarafından ise Bakanlığın hibe destekleri anlatıldı. Hanoğlu, destek verilen yatırımlar illere göre değiştiğini TKDK'nın olduğu illerinde yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, alternatif enerji kullanan yeni sera ve alternatif enerji üretim tesisleri konularında yapılacak yatırımlar için başvurular kabul edileceğini söyledi. 

Etiketler : tkdk ilçe hibe
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri