21 Temmuz 2019 Pazar
Anasayfa > Yerel > TKDK'dan kırsala doping!

TKDK'dan kırsala doping!

14.02.2017 10:34 12 14 16 18 yazdır
TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü'nün 2012 yılından beri yaptığı destekler hakkında istatistiki bilgiler veren İl Koordinatörü Atilla Özlü, kırsalı kalkındırmaya devam edeceklerini belirtti.
TKDK'dan kırsala doping!
YENİGÜN

Kırsal alanlarda yaptığı desteklemelerle birçok çiftçinin ve yatırımcının yüzünü güldüren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörlüğü, 2012 yılından beri Erzurum'da ciddi anlamda yatırımlar gerçekleştirdi. Özellikle kırsal alanlardan kentlere yaşanan göçü engellemek için büyük bir rol oynayan TKDK, göçü engellediği gibi büyük bir istihdam da sağlıyor.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 'nın ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörü Atilla Özlü, TKDK'nın istatistiki verileri hakkında bilgiler verdi. TKDK'nın tarım ve hayvancılıktan kırsal turizme kadar geniş bir yelpazede destekler sunduğunu ifade eden Özlü, 2012 ile 2016 yılları arasında 113 adet proje ile doğrudan ve dolaylı olmak üzere toplam bin 286 kişilik istihdam gerçekleştirildiğini kaydetti. Projelerde sadece yapım işlerine destek verilmediğini söyleyen Özlü, bu doğrultuda yaklaşık 50 bin adet makine ve ekipman alımının sağlandığını belirtti. TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğünün 2016 yılında 25 projeye ödeme gerçekleştirmeyi başardığını vurgulayan Özlü, "İl Koordinatörlüğü bu projeler kapsamında Erzurum ekonomisine 28 milyon 300 bin yatırım girdisi sağladı. Bu yatırım tutarının yaklaşık 12 milyon 300 binlik kısmını ise hibe desteği olarak vatandaşlarımıza sundu. Projeler kapsamında sunulan yapım işleri, makine ekipman alımları ve projenin hazırlanması-uygulanması için gerekli hizmet alımları desteklendi. Yine aynı yıl için toplamda çiftçi ve yatırımcılara 5 bin 654 makine ekipman desteği veren TKDK, bu sayının 4 bin 556 adedini tarım ve havyacılığın gelişmesi için sağladı. TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü, yatırımlar kapsamında 2016 yılı içerisinde 119 doğrudan olmak üzere toplam 267 istihdam gerçekleştirdi.

Erzurum'da 2016 yılındaki yatırımlar kapsamında 10 adet hayvancılık işletmesi, 3 adet gıda ürünlerini işleyen işletmeler ve 12 adet ise çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi sektörlerinde olmak üzere toplamda 25 adet projeye ödeme gerçekleştirildiğini ifade eden İl Koordinatörü Özlü, bu ödemelerle birlikte IPARD I Programının tamamlanmış olduğunu söyledi. TKDK İl Koordinatörlüğünün IPARD II Programı'nın ilk çağrısına 18 Aralık 2015 tarihinde çıktığını hatırlatan Özlü, Erzurum İl Koordinatörlüğü olarak 114 adet başvuru ile IPARD II Programı'na iyi bir başlangıç yaptıklarını söyledi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri