Bölge Haber Girişi : 21 Kasım 2014 08:06

Trafikte yeni ihbar dönemi

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik terörüne karşı ilginç bir yöntem önererek, normal vatandaşların kural ihlali yapan sürücüleri ihbar etmesini sağlayacak yeni bir projeye imza attı.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ha­zır­la­dı­ğı ta­sa­rı­ya gö­re her va­tan­daş kural ihlali yapan sürücülere karşı tra­fik polisi ola­bilecek. Cep te­le­fo­nu, ka­me­ra ile ku­ral ih­la­li ya­pan sü­rü­cü­le­ri kay­da alıp elden ya da e-pos­ta ile gön­de­ren vatandaşlar, polisin görüntüye göre ceza vermesini sağlayacak. Meclis Alt Komisyonundan geçen tasarının önümüzde ki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik terörüne karşı ilginç bir yöntem önererek, normal vatandaşların kural ihlali yapan sürücüleri ihbar etmesini sağlayacak yeni bir projeye imza attı. Meclis Alt Komisyonu'nda geçen proje ile birlikte, her vatandaş kural ihlali, aşırı hız, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri, yasak park, araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, hatalı sollama, araçtan sigara izmariti, çöp atma gibi eylemleri ya fotoğraflayarak tespit edecek ya da videoya çekerek www.egm.gov.tr adresinden ihbar edebilecek.

Erzurum Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, yürürlüğe girecek olan yeni ihbar projesinin Meclis Alt Komisyonu'ndan geçtiği bildirildi. Proje ile birlikte akan trafikte ya da durgun halde kural ihlali yapan sürücülerin vatandaşlar tarafından fotoğraf ya da video ile belgelenmesi halinde gerekli cezai işlemlerin trafik ekipleri tarafından yapılacağı belirtildi. Trafik kural ihlali, aşırı hız, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri, yasak park, araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, hatalı sollama, araçtan sigara izmariti, çöp atma gibi eylemlerin vatandaşlar tarafından fotoğraflı bir şekilde www.egm.gov.tr sitesine ihbar edilmesini tavsiye eden yetkililer, uygulama ile trafik polisinin daha da rahatlayacağını ve kural ihlallerinin en aza düşeceğini ifade etti.

"AVRUPA'DA YÜZDE 60 İHBAR"

Uygulamanın Avrupa ülkelerinde aktif bir şekilde deva ettirildiğini ve olumlu sonuçlar alındığını anlatan trafik yetkilileri, yapılan araştırmalar sonucu Avrupa'da verilen cezaların yüzde 60 oranında halk tarafından ihbar edildiğini söyledi.

"PLAKA GÖRÜNME ŞARTI"

Fotoğraf ya da video görüntülerinde kural ihlali yapan araçların plakasının net biçimde görünmesi şartı aranacağını kaydeden yetkililer, "Trafik Denetleme Şubeleri, yaptıkları kural ihlali açık şekilde kayda alınan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari para cezası yazacak. Yazılar cezalar araç plakalarının kayıtlı olduğu tescil adreslerine postalanacak. Uygulama ile birlikte trafikte var olan iki gözümüz, binlerin üstüne çıkacak" şeklinde konuştu.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.