27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > Yerel > Vakalar bir düşüyor, bir çıkıyor!

Vakalar bir düşüyor, bir çıkıyor!

26.10.2020 10:56 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da Temmuz ayında tırmanışa geçen ve Eylül ayının ortalarına doğru yeniden düşüş kaydeden vaka sayıları inişli-çıkışlı grafik çizmeye devam ediyor.
Vakalar bir düşüyor, bir çıkıyor!

 

 

Erzurum’da Temmuz ayında tırmanışa geçen ve Eylül ayının ortalarına doğru yeniden düşüş kaydeden vaka sayıları inişli-çıkışlı grafik çizmeye devam ediyor. Yaklaşık 10 gün öncesine kadar günlük vaka sayılarının 60-70 arasında seyrettiği Erzurum’da, hafta sonuna doğru vakalar yeniden artışa geçti. Günlük pozitif vaka sayısının 150-175 arasında değiştiği Erzurum’da, söz konusu artışa hem havaların soğuması ve hem de okulların açılmasınınneden olduğu düşünülüyor. Koronavirüs’ün düşük hava sıcaklıklarında direnç kazandığı yönündeki görüşlerin ağır basmaya başladığı süreçte, Erzurum’da düşüşe geçen hava sıcaklıkları çok büyük bir dezavantaj olarak görülürken, bu dönemde maske kullanımı ve mesafeye özen gösterilmesi çağrısında bulunuluyor. Şehirdeki günlük pozitif vaka sayısının 10 gün önce 60-70 bandını gördüğü ifade edilirken, ardından yeniden yükseliş yaşanmış olmasının yeni bir dalganın habercisi olabileceği dile getiriliyor.

 

KAPALI MEKANLARA ZORUNLU GEÇİŞ

Erzurum’da yaz aylarında günün büyük bir bölümünü açık havada geçiren insanların, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı mekanlara yöneldiklerini dile getiren yetkililer, bu durumun da temas ortamını artırdığını vurgulayarak, “Bu şartlarda Erzurum’un çok zor bir kış mevsimi geçireceği muhakkak. Çünkü hem kapalı ortamlar kullanılıyor, hem de soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar yüzünden Koronavirüs’ün çok daha etkili olacağı düşünülüyor. Tabi bunların hepsi birer öngörü ama bu ihtimalleri de yabana atacak değiliz” dediler.

 

MASKE KULLANIMININ ÖNEMİ ARTIYOR

Virüse karşı maske kullanmanın ve sosyal mesafeye özen göstermenin asıl şimdi çok daha önemli hale geldiğini anlatan konu ile ilgililer, “Erzurum’da artık yaz aylarında olduğu gibi rahat davranma lüksümüz yok. Havaların soğuması sebebiyle günümüzün büyük bir bölümünü artık kapalı mekanlarda geçirecek ve mecbur kalmadıkça da dışarıya çıkmayacağız. Ama kapalı ve kalabalık mekanlar, virüs için temas ve hareket kabiliyeti anlamına gelecek. Bu yüzden gerekirse bundan sonraki süreçe kapalı mekanlarda dahi maskemizi kullanmalı ve özellikle havalandırmaya dikkat etmeliyiz” diye konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri