Yerel Haber Girişi : 11 Haziran 2021 08:31

Vatandaşın kaplıca sabırsızlığı

Erzurum’un termal turizm merkezi olan Aziziye ilçesine bağlı Ilıca’da, kaplıcaların hizmete yeniden açılacağı gün sabırsızlıkla bekleniyor. Pandemi tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle hizmete ara verilen tesisler için gözler Bilim Kurulu’nun tavsiyesine ve Bakanlar Kurulu’nun da kararına çevrildi. Kaplıca, kapalı havuz ve sauna gibi tesislerin yeniden hizmet vermeye başlamasını sabırsızlıkla bekleyen Dadaşlar, aylardır hasret kaldıkları kaplıca sularına yeniden kavuşmak istiyor. Erzurumlu vatandaşlar, salgın sebebiyle faaliyetleri İçişleri Bakanlığı genelgesiyle durdurulan kaplıcaları çok özlediklerini belirterek, “Umuyoruz önümüzdeki günlerde kaplıca ve kapalı havuzlarla ilgili olarak yeni bir karar alınır ve kapıları yeniden hizmete açılır. Bakanlar Kurulu’nun bu yöndeki kararını sabırsızlıkla bekliyoruz” dediler.

 

TESİSLER AÇILMAYA DÜNDEN HAZIR

Öte yandan Aziziye Belediyesi’nden konuyla ilgili olarak edinilen bilgilere göre; termal tesislerin hizmete anında başlayabilecek durumda olduğu belirtildi. 1 Haziran tarihi itibariyle yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesinde kaplıca, hamam ve kapalı yüzme havuzları gibi tesislerin açılışının henüz öngörülmediğini ifade eden belediye yetkilileri, “Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Bakanlar Kurulu periyodik aralıklarla pandemi tedbirlerini güncelliyor. Bu bağlamda 1 Haziran’da yayımlanan genelgede, kaplıca, hamam ve kapalı yüzme havuzları için getirilen kısıtlamanın devam edeceği belirtildi. Önümüzdeki günlerde bu kararla ilgili olarak belki bir revizyona gidilebilir. Ama biz yarın hizmete açılacakmış gibi tesislerimizi hazır halde tutuyoruz. Genelge sınırlamayı kaldırır kaldırmaz, biz de kapılarımızı yeniden hizmete açacağız” dediler.

 

GENELGE HER YERDE AYNI

Türkiye’nin her tarafından İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi geçerli olurken, bölgelere göre farklılık bulunmuyor. Bu yüzden kaplıca, hamam ve kapalı yüzme havuzlarının kullanılıp kullanılamayacağı konusu İçişleri Bakanlığı genelgesiyle karara bağlanıyor e uygulaması da o yönde yapılıyor.

Bazı kaynaklar, 15 Haziran’dan sonra pandemi tedbirlerinin güncelleneceğini belirterek, “Muhtemelen kaplıcalarla ilgili olarak alınan karar 15 Haziran’dan sonra revize edilecek. Dolayısıyla 15 Haziran sonrasını beklemek gerekiyor” diye konuştular.